ΛΑΜΙΑ - ΒΟΛΟΣ 2-2: Χάθηκε η μπάλα… αλλά χάθηκαν και πολύτιμοι βαθμοί

Μια καλύτερη Λαμία έμεινε στο 2-2 με τον Βόλο, παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0, όμως με μια αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να πάρει το λιγότερο που δικαιούταν την ισοπαλία.

Σε έναν αγώνα γεμάτο φάσεις και γκολ, Λαμία και Βόλος έμειναν στην ισοπαλία και το 2-2, με τους γηπεδούχους να αισθάνονται αδικημένοι από το σκορ, καθώς ήταν σαφώς η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο. Ο Βόλος κατάφερε να προηγηθεί με 2 γκολ, η Λαμία όμως έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει μέσα σε 4 λεπτά.

Φανταστικό πρώτο 25λεπτο για Λαμία – Γκολ κόντρα στην ροή για τον Βόλο

Μια Λαμία να την πιείς στο ποτήρι, μπήκε από το πρώτο λεπτό στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πάρει τη νίκη, το οποίο φάνηκε και από τον τρόπο παιχνιδιού της.

Οι γηπεδούχοι οργάνωναν με μαεστρία τις επιθέσεις τους, γύρναγαν γρήγορα τη μπάλα με ταχύτητα και ακρίβεια βρίσκοντας αρκετούς ελεύθερους χώρους και ευκαιρίες για γκολ.

Σημαντικότερη ευκαιρία για τη Λαμία ήταν η κεφαλιά του Ελευθεριάδη, το 17’. μετά από κόρνερ του Προβυδάκη, με την κεφαλιά να σταματάει στο δοκάρι του Κότνικ.

Οι Λαμιώτες δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να βγάζουν αρκετές φάσεις, αλλά είτε ο Κότνικ, είτε η αστοχία δεν τους άφησαν να ανοίξουν το σκορ και το πλήρωσαν.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Βόλος κατάφερε να προηγηθεί με τον Φαν Βερτ, στο 32’, μετά από εκπληκτική ασίστ του Ορός και κακή εκτίμηση της φάσης από τον Γκαραβέλη.

Το γκολ που δέχθηκαν δεν τους έριξε ψυχολογικά, παρότι ήταν κάτι που δεν άξιζαν, με βάση της εικόνα τους στην αναμέτρηση και έψαξαν εκ νέου το γκολ, το οποίο αυτή τη φορά θα τους έφερνε ξανά στην ισοπαλία.

Χωρίς όμως να το καταφέρουν παρά τις καλές στιγμές που είχαν και αυτό τους έστειλε στο ημίχρονο με το εις βάρος τους 1-0.

Βρέθηκε με τη πλάτη στον τοίχο αλλά έβγαλε αντίδραση

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι, αλλά όπως και έγινε και πριν το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν το δεύτερο γκολ.

Ο Φαν Βερτ μετά από κόρνερ του Νίνη, κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Γκαραβέλη, ο οποίος είχε ευθύνη και στο δεύτερο γκολ, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ σε 2-0 για τον Βόλο, στο 54ο λεπτό.

Η Λαμία όμως έδειξε πως δεν θα πούλαγε φθηνά το τομάρι της και με τον Αραμπούλη, μετά από κερδισμένο πέναλτι του Ελευθεριάδη μείωσε σε 1-2 στο 57ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι μετά και το γκολ ανέβασαν κι άλλο την πίεση τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν, μέσα σε μόλις 4 λεπτά. Ο Ντάνι Μπεχαράνο, είπε ευχαριστώ στη σέντρα πάρε-βάλε του Ρόμανιτς και έκανε το 2-2 στο 61ο λεπτό.

Μετά το 2-2 το παιχνίδι έγινε ροντέο, η Λαμία συνέχισε να είναι καλύτερη, παρ’ όλα αυτά ο Βόλος έβρισκε και αυτός με τη σειρά του, τις δικές του ευκαιρίες.

Οι δύο ομάδες όμως, παρότι προσπάθησαν να πάρουν τη νίκη δεν τα κατάφεραν και το τελευταίο σφύριγμα τις βρήκες ισόπαλες και να μοιράζονται βαθμούς.

ΠΑΣ Λαμία (4-2-3-1): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Αντέτζο (46’ Μαζουλουξής), Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Τζανδάρης (46’ Τιρόν), Μπεχαράνο, Ελευθεριάδης (76 Μανουσάκης), Αραμπούλι, Ρόμανιτς, Νούνιεζ

ΝΠΣ Βόλος (4-2-3-1): Κότνικ, Μπαρτόλο, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Νίνης, Σοάρες, Ροζέρο (46’ Φερνάντες), Ορός, Ρεγκατέν, Φαν Βερτ