COPA DEL REY: Στα πέναλτι η Σεβίλλη - Άνετη πρόκριση για Σοσιεδάδ και Βιγιαρεάλ

Σεβίλλη, Ρέαλ Σοσιεδάδ και Βιγιαρεάλ προκρίθηκαν στους «32» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η Σεβίλλη χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι για να λυγίσει την αντίσταση της Αντράτξ και να πάρει την πρόκριση για τους «32» του Copa Del Rey. Οι Ανδαλουσιάνοι προηγήθηκαν με το γκολ του Ράφα Μιρ στο 57ο λεπτό με τους γηπεδούχους να απαντούν εννιά λεπτά αργότερα με τον Γιάμπρες στο 66′.

Έπειτα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση και αφού κι εκεί δεν άλλαξε κάτι, στην «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι. Η Αντράτξ έχασε δύο πέναλτι στα εφτά που εκτελέστηκαν με τους Γιορέντε Άλβαρεθ (το 1ο) και Αλεμάνι Αλόρδα (7ο) να είναι οι μοιραίοι. Από την Σεβίλλη αστόχησε μόνο ο Όσκαρ Ροντρίγκεθ στο 3ο.

Ο Τζουλιέν Λοπετέγκι είχε κάνει ροτέισον, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που θα έπρεπε να κινδυνεύσει η ομάδα να χάσει την πρόκριση από ένα τόσο χαμηλής δυναμικότητας αντίπαλο.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε με 3-0 στην έδρα της Ζαμόρα και πήρε άνετα την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Γκουρίντι άνοιξε το σκορ για τους Βάσκους στο 47ο λεπτό, ο 19χρονος Τουριέντες σκόραρε για το 2-0 στο 70′ και ο Μίκελ Ογιαρθάμπαλ διαμόρφωσε το τελικό 0-3 στο 90+2′ από ασίστ του Πόρτου.

Η Βιγιαρεάλ πέρασε ωσάν σίφουνας από την έδρα της Σανλουκουένιο σκορπίζοντας τους γηπεδούχους με το εντυπωσιακό 7-1. Ο Πάκο Αλκάθερ πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα της ομάδας του (8′ και 13′). Ο Ντούρο σημείωσε με αυτογκόλ στο 27ο λεπτό το 0-3 ενώ ο Τσουκβουέζε έκανε το 0-4 στο 40′. Δύο λεπτά αργότερα ο Μόι Γκόμεθ «έγραψε» το 0-5. Η Σανλουκουένιο μείωσε προσωρινά με 1-5 με τον Αρμεντάλ στο 60ο λεπτό, με το «κίτρινο υποβρύχιο» να σημειώνει άλλα δύο τέρματα με τους Τριγκέρος (67′) και Ράμπα (79′) διαμορφώνοτας το τελικό 7-1.