ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ - ΓΚΡΟΙΤΕΡ ΦΙΡΤ 3-0: Έκανε το χρέος της και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή

Με μια κυριαρχική εμφάνιση η Μπορούσια Ντόρτμουντ κέρδισε την τελευταία της Bundesliga, Γκρόιτερ Φιρτ με 3-0, μειώνοντας τη διαφορά από την πρώτη, Μπάγερν Μονάχου, στους 6 βαθμούς.

Επιστροφή στις νίκες για την Μπορούσια Ντόρτμουντ, με τους «Βεστφαλούς» να κερδίζουν την τελευταία Γκρόιτερ Φιρτ με 3-0, μειώνοντας τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου στους 6 βαθμούς, ενώ μετά και την ισοπαλία της Μπάγερν Λεβερκούζεν, εδραιώθηκε στην δεύτερη θέση, καθώς ξέφυγε με τουλάχιστον 6 πόντους από τους διώκτες της.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν νωρίς το σκορ και συγκεκριμένα με τον Αζάρ στο 21’ με το γκολ όμως να ακυρώνεται ως οφσάιντ μετά από χρήση του VAR.

Ότι δεν πέτυχε ο Θόργκαντ, το πέτυχε ο Χάαλαντ από τα 11 βήματα, στο 33ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ του αγώνα. Το 1-0 του Νορβηγού επιθετικού ήταν και το σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος οι Βεστφαλοί δεν ήταν τόσο επιθετικοί όσο στο πρώτο μέρος, αλλά δεν φαινόταν να είναι εφικτό να το πληρώσουν, καθώς οι Γκρόιτερ Φιρτ, δεν έδειχνε να είναι σε θέση να απειλήσει.

Το παιχνίδι έδειχνε να πηγαίνει σβηστά με το 1-0 στο τέλος του, οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και όσα δεν πέτυχαν στις πολλές ευκαιρίες του πρώτου μέρους, το έκαναν στο τέλος του δευτέρου.

Πρώτα με τον Χάαλαντ στο 82’ να κάνει το 2-0 και 7 λεπτά αργότερα με τον Μάλεν να κάνει το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ντόρτμουντ απέναντι στην Γκρόιτεν Φιρτ.

Μπορούσια Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Κόμπελ, Μουνιέ, Χούμελς, Ζαγκαντού, Σουλτζ, Βίτσελ, Μπέλιγχαμ (46′ Μπέλιγχαμ), Μπραντ (90′ Ρέινιερ), Ρόις (75′ Τσαν), Αζάρ (75′ Μάλεν), Χάαλαντ (83′ Τϊγκερ)

Γκρόιτερ Φιρστ (4-3-3): Μπούρσερτ, Μέγιερχοφερ, Γκρίσμπεργκ, Μπάουερ, Βίλεμς (78′ Ίτερ), Σεγκίν, Κρίστιανσεν, Τίλμαν (78′ Αμπιάμα), Λέουλινγκ (64′ Χργκότα), Ντούτζιακ (64′ Γκριν), Ίτεν (46′ Νίλσεν)

Άουγκσμπουργκ – Λειψία 1-1

Τον βαθμό της ισοπαλίας έσωσε ο Καλιγκιούρι για τους γηπεδούχους με γκολ στο 86ο λεπτό από την άσπρη βούλα.

Η Λειψία ήταν η καλύτερη ομάδα στην αναμέτρηση, και παρότι δεν κατάφερε να βρει το γκολ μόλις στο 19ο λεπτό με τον Σίλβα, δέχθηκε την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και δεν κατάφερε να αντιδράσει, χάνοντας 2 πολύτιμους βαθμούς για την μάχη ενός ευρωπαϊκού εισιτήριου.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Χόφενχαϊμ 2-2

Πολύ κοντά στην νίκη έφτασε η Μπάγερ Λεβερκούζεν, με τον Σικ να καταφέρνει να βρει και τα 2 γκολ των γηπεδούχων, οι οποίοι όμως κατάφεραν να χάσουν το προβάδισμα μέσα σε 3 λεπτά και τελικά να πάρουν μόλις 1 βαθμό.

Οι γηπεδούχοι παρότι δεν είχαν ούτε την κατοχή της μπάλας αλλά ούτε και τις ευκαιρίες κατάφεραν να βρουν τα γκολ, χάρη στον Τσέχο επιθετικό Πάτρικ Σικ. Οι «ασπιρίνες» έδειχναν έτοιμες να πάρουν το τρίποντο και να κρατάνε την απόσταση από την δεύτερη Ντόρτμουντ στους 4 βαθμούς, τελικά όμως δέχθηκαν την ισοφάριση μέσα σε 3 λεπτά, με τους Στίλερ και Νταμπούρ να σκοράρουν στο 80’ και 83’ φεύγοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ουνιόν Βερολίνου – Φράιμπουργκ 0-0

Στη λευκή ισοπαλία έμειναν, Ουνιόν Βερολίνου και Φράιμπουργκ, με τους γηπεδούχους να είναι σαφώς ανώτεροι στο γήπεδο, χωρίς όμως να καταφέρνουν να πάρουν το ροζ φίλο αγώνα.

Η Ουνιόν έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη και το τρίποντο που θα την έβαζε στα ευρωπαϊκά εισιτήρια, ενώ και η Φράιμπουργκ έχασε την δική της ευκαιρία να μπει στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.