ΑΡΣΕΝΑΛ - ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ 2-0: Oι «κανονιέρηδες» έριξαν το τείχος του Φαμπιάνσκι και πάτησαν τετράδα

Η Άρσεναλ έχασε ένα σωρό ευκαιρίες κόντρα στην Γουέστ Χαμ του εξαιρετικού Φαμπιάνσκι, όμως τελικά οι παίκτες του Αρτέτα με τα γκολ των Μαρτινέλι και Σμιθ Ρόου πήραν τη νίκη με 2-0.

Η Άρσεναλ βρήκε απέναντι της έναν εξαιρετικό Φαμπιάνσκι, που έκανε ένα σωρό αποκρούσεις, έπιασε πέναλτι, όμως τελικά η ομάδα του Αρτέτα πήρε τη νίκη με 2-0 με τα γκολ των Μαρτινέλι και Σμιθ Ρόου πάτησε στην τέταρτη θέση της Premier League.

Επιθετική καταιγίδα… χωρίς αντίκρισμα

Η Άρσεναλ ήταν από την αρχή του αγώνα πολύ επιθετική κόντρα στην Γουέστ Χαμ και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά. Η μία ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν απαντήσεις στις επιθετικές ορέξεις των κανονιέρηδων.

Ο Φαμπιάνσκι ήταν αυτός που κρατούσε ουσιαστικά τα «σφυριά» με τις εξαιρετικές επεμβάσεις του, που στερούσαν από την ομάδα του Αρτέτα το γκολ. Χαρακτηριστικές ήταν οι αποκρούσεις του στον σουτ του Τίρνεϊ στο 40ό λεπτό, με τον Πολωνό να σταματά την βολίδα του Σκωτσέζου που τράνταξε το δοκάρι.

Λίγο πριν το ημίχρονο ο Φαμπιάνσκι έκανε διπλή επέμβαση, σταματώντας αρχικά το πλασέ του Λακαζέτ και στη συνέχεια με αυτοθυσία δεν άφησε τον Μαρτινέλι να ανοίξει το σκορ.

Έλυσε νωρίς το… γόρδιο δεσμό ο Μαρτινέλι

Η Άρσεναλ μπήκε πατημένη με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με το ξεκίνημα.

Ο Λακαζέτ τροφοδότησε πολύ ωραία τον Μαρτινέλι που πρόλαβε τους αμυντικούς της Γουέστ Χαμ, έφυγε στο χώρο και πλάσαρε τον Φαμπιάνσκι για το 1-0 στο 48′.

Η Άρσεναλ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και προσπάθησε να τελειώσει το ματς στα επόμενα λεπτά. Η Γουέστ Χαμ από την πλευρά της ανέβασε την απόδοσή της και πήρε μέτρα στο γήπεδο. Οι παίκτες του Αρτέτα όμως κατάφεραν να πάρουν ξανά την κατάσταση στα χέρια τους και κέρδισαν το πέναλτι μετά την ανατροπή του Τσουφάλ πάνω στον Λακαζέτ, με τον Τσέχο να αποβάλλεται.

Ο Λακαζέτ ανέλαβε την εκτέλεση όμως ο Φαμπιάνσκι ήταν ξανά εκεί και απέκρουσε το πεναλτι, κρατώντας την ομάδα του ζωντανή στο ματς.

Ότι δεν κατάφερε ο Γάλλος το έκανε ο Σμιθ Ρόου στο 87′, με τον νεαρό άσο να βγάζει την ομάδα του στην αντεπίθεση και να πλασάρει τον Φαμπιάνσκι για το 2-0, εκτοξεύοντας την ομάδα του στην τέταρτη θέση της Premier League.

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Τομιγιάσου, Γουάιτ, Γκάμπριελ, Τίερνι, Παρτέι, Τζάκα, Σάκα, Έντεγκααρντ (66′ Σμιθ-Ρόου), Μαρτινέλι (82′ Ενκέτια), Λακαζέτ (89′ Ταβάρες)

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Τσούφαλ, Ντόουσον, Ντιόπ, Μαζουακού, Ράις, Σούτσεκ, Φορνάλς (84′ Άσμπι), Λαντσίνι (77′ Μπενραχμά), Μπόουεν, Αντόνιο