VIRAL: Ο Μαρτσίνιακ κράτησε 19 λεπτά καθυστέρηση στο Κατάρ - Αλγερία! (vids)

Ο Πολωνός διαιτητής Σίμον Μαρτσίνιακ κράτησε 19 λεπτά καθυστέρηση στο Κατάρ – Αλγερία ενώ είχαν γίνει μόλις 4 αλλαγές!

Μπορεί και να είναι ρεκόρ. Ο αγώνας Κατάρ – Αλγερία για το Arab Cup διήρκεσε 119 λεπτά δίχως ιδιαίτερο λόγο! Νικήτρια αναδείχθηκε η Αλγερία με γκολ που σημείωσε ο Μπελάιλι στο 117΄.

Η Αλγερία προηγείτο 1-0 πριν ο Πολωνός διαιτητής προσθέσει εννέα λεπτά καθυστερήσεων, δίνοντας την ευκαιρία στον Μουντάρι να ισοφαρίσει στο 97ο λεπτό.

Ο αγώνας είχε μόλις τέσσερις αλλαγές και κανένα σοβαρό τραυματισμό μετά την ανάπαυλα, αφήνοντας όλους να αναρωτιούνται από πού προήλθε ο πρόσθετος χρόνος.

Ο προπονητής της Αλγερίας, Ματζίντ Μπουγκέρα δεν πίστευε στα αυτιά του όταν ο Πολωνός του είπε: «Κόουτς, θα έχουμε επιπλέον εννιά λεπτά». Αλλά έμελλε να είναι πολλά περισσότερα.

Λόγω της ισοφάρισης ο Μαρτσίνιακ πρόσθεσε κι άλλα λεπτά και στο 114΄ καταλόγισε στην Αλγερία ένα πέναλτι. Ο τερματοφύλακας απέκρουσε το σουτ του Μπελαϊλί που πήρε ωστόσο το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ακολούθησαν άγριες σκηνές στο στάδιο Al Thumama της Ντόχα. Ο Πολωνός διαιτητής σφύριξε τελικά την λήξη του στο 119ο λεπτό.

Πολλοί από τους περίπου 100 δημοσιογράφους που παρακολούθησαν τον αγώνα εξέφρασαν επίσης έκπληξη για το χαοτικό τέλος.

«Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο όλα τα χρόνια που ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο. «Ήταν σχεδόν σαν να είχαμε παράταση», είπε ο Ισραηλινός δημοσιογράφος Ρόι Γιάνκελοβιτς.