COPPA ITALIA: Η Λέτσε απέκλεισε την Σπέτσια του Νικολάου - Κέρδισε την Τορίνο η Σαμπντόρια

Μεγάλη πρόκριση για την Λέτσε, που παρ’ ότι ομάδα Serie B, απέκλεισε την Σπέτσια της Serie A, με την Σαμπντόρια να επικρατεί με 2-1 και να αποκλείει την Τορίνο.

Η Λέτσε επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Σπέτσια και απέκλεισε την ομάδα του Δημήτρη Νικολάου από την συνέχεια του Coppa Italia εξασφαλίζοντας την συμμετοχή της στην φάση των «16» του θεσμού.

Η ομάδα της Serie B πέτυχε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, πρώτα με τον Λιστκόφσκι στο 43ο λεπτό και έπειτα στο 55ο λεπτό με τον Καλαμπρέσι φτάνοντας έτσι στο τελικό 2-0.

Στον πάγκο έμεινε ο Δημήτρης Νικολάου για την Σπέτσια.

Σπέτσια (πρ. Τιάγκο Μότα): Ζοέτ, Χριστόφ, Έρλιτς (46′ Αντίστ), Μπερτόλα, Φερέρ, Μπαστόνι (65′ Ρέκα), Σερ, Κίβιορ (46′ Μπουράμπια), Αγκουντέλο (65′ Ενγκουιαμπά), Στρέλετς, Ενζολά (70′ Κόλεϊ)

Λέτσε (πρ. Μάρκο Μπαρόνι): Μπλέβε, Ντερμάκου, Μετσιαρέλο, Καλαμπρέσι (85′ Γκέντρεϊ), Μπαρέκα (73′ Γκάλο), Χέλγκασον (73′ Γκαργκιούλο), Μπλιν, Μπιορκένγκρεν, Λιστκόφσκι (85′ Μπουρνέτε), Ροντρίγκεθ, Ολιβιέρι (86′ Φελίτσι)

Η Σαμπντόρια πήρε την πρόκριση απέναντι στην Τορίνο, αφού νίκησε με 2-1 την «Γκρανάτα» και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Ο Φάμπιο Κουαλιαρέλα άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 16ο λεπτό, με την Μαντραγκόρα να ισοφαρίζει με τον ίδιο τρόπο για την ομάδα του Τζούριτς στο 54ο λεπτό. Τη νίκη στους Γενοβέζους χάρισε έξι λεπτά αργότερα ο Βέρε, που διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Σαμπντόρια (πρ. Ρομπέρτο Ντ’Αβέρσα): Φαλκόνε, Φεράρι, Τσαμπότ (70′ Κόλεϊ), Ντραγκουσίν, Μούρου, Θόρσμπι (46′ Αντριέν Σίλβα), Ασκίλντσεν, Ντεπάολι, Τσιέρβο (70′ Καντρέβα), Βέρε (81′ Γκαμπιαντίνι), Κουαλιαρέλα (71′ Καπούτο)

Τορίνο (πρ. Ιβάν Τζούριτς): Μπερίσα, Ίτζο, Μπουοντζιόρνο (70′ Ροντρίγκες), Αϊνά (80′ Πράετ), Ανσάλντι, Μπασέλι, Ρινκόν, Μαντραγκόρα (80′ Κονέ), Λίνετι (61′ Γουόρμινγκ), Μπρέκαλο (70′ Πιάτσα), Ζάζα