ΤΣΕΛΣΙ - ΕΒΕΡΤΟΝ 1-1: Ο 19χρονος Μπρέινθγουεϊτ έσωσε τα «ζαχαρωτά» και έστειλε τους Λονδρέζους στο -4 (vids)

Η Τσέλσι ήταν καλύτερη σε όλα, εκτός από το σκοράρισμα, με αποτέλεσμα να μείνει στο 1-1 με την Έβερτον.

Απρόσμενη γκέλα για την Τσέλσι του Τόμας Τούχελ, που παρ’ ότι έκανε μία αρκετά καλή εμφάνιση για τις απουσίες που είχε, δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της τυχερής Έβερτον και έμεινε στο 1-1 σε παιχνίδι για την 17η αγωνιστική της Premier League.

Οι «Μπλε του Λονδίνου» ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν πιο δυναμικά χάνοντας τις πρώτες τους ευκαιρίες στο ξεκίνημα του αγώνα με τους Ζορζίνιο, Ζίγιες και Τζέιμς να δημιουργούν τα περισσότερα προβλήματα. Μετά το πρώτο 20-25λεπτο ο ρυθμός της Τσέλσι έπεσε, όπως ήταν λογικό,για λίγα λεπτά και μετά απείλησε και πάλι με τους Μάουντ και Ζίγιες, όμως ξανά δίχως αποτέλεσμα.

Η κορυφαία στιγμή για την ομάδα του Τούχελ ήρθε στο 36ο λεπτό, όταν ο Μάουντ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πίκφορντ σε τετ α τετ, με τον Άγγλο τερματοφύλακα να απομακρύνει με τα πόδια.

Η Έβερτον από την άλλη περιορίστηκε σ’ έναν πολύ παθητικό ρόλο και δεν έδειξε διάθεση να απειλήσει την Τσέλσι, η οποία είχε και πολλές απουσίες ελέω του κορωνοϊού, με τα «ζαχαρωτά» να καταγράφουν μόλις δύο τελικές και η μία εξ’ αυτών να βρίσκει εστία.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να μένει στο 0-0.