COPA DEL REY: Στην παράταση προκρίθηκαν Βαλένθια και Μπέτις - Άνετη η Μαγιόρκα

«Σκούρα» τα βρήκαν Βαλένθια και Μπέτις στην φάση των «64» του Κυπέλλου Ισπανίας, αλλά απέφυγαν τελικά τον αποκλεισμό.

Η Βαλένθια επικράτησε στην παράταση με 3-1 (κ.δ. 1-1) στην έδρα της Αρεντέιρο και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Οι «νυχτερίδες» πήραν το προβάδισμα με τον Μούσα μόλις στο 1ο λεπτό και δέχθηκαν άμεσα την ισοφάριση από τους γηπεδοέχους με τον Μαγκισάνο. Χρειάστηκε να φτάσουμε στην παράταση για να σκοράρει δεύτερη φορά η Βαλένθια, αυτή τη φορά με τον Γκιγιαμόν στο 100ο λεπτό. Την πρόκριση σφράγισε ο Βαγιέχο στο 113′, που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Τα χρειάστηκε και η Μπέτις, αφού έπρεπε κι εκείνη να χρησιμοποιήσει το επιπλέον μισαώρο της παράτασης για να λυγίσει την αντίσταση της Ταλαβέρα, η οποία τελικά ηττήθηκε στην έδρα της με 4-2 (κ.δ. 2-2) από τους Ανδαλουσιάνους.

Ο Γκόνγκορα έκανε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το 1-0 στο 7ο λεπτό, με τον Μπόρχα Ιγκλέσιας να ισοφαρίζει σε 1-1 για την Μπέτις κι αυτό να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Χοακίν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 61′ έδωσε προβάδισμα στην «αρμάδα» του Πελεγκρίνι, με τον Περάλες να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 89ο λεπτό για την Ταλαβέρα και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση.

Με δύο γκολ στο φινάλε της παράτασης από τους Λαϊνές (116′) και Κανάλες (119′), η Ρεάλ Μπέτις επικράτησε τελικά με 4-2 και πήρε την πρόκριση.