ΛΑΤΣΙΟ - ΤΖΕΝΟΑ 3-1: Τριάρα και οκτάδα για τους «Λατσιάλι» του Σάρι

Οι Ρωμαίοι επικράτησαν με 3-1 των Γενοβέζων και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα.

Η Λάτσιο έφτασε σε μία άνετη επικράτηση απέναντι στην Τζένοα στο «Ολίμπικο» με 3-1 για την 18η αγωνιστική της Serie A

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι πήρε το προβάδισμα στο 36ο λεπτό με τον Πέδρο και πέτυχε άλλα δύο τέρματα προς φινάλε του αγώνα με τους Ατσέρμπι (75′) και Ζακάνι (81) σφραγίζοντας τη νίκη της.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Γένοβας ήταν να μειώσει με τον Μελεγκόνι, που σκοράρε στο 86ο λεπτό, τρία μόλις λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, διαμορφώντας το τελικό 3-1

Αυτή η νίκη έφερε τους «Λατσιάλι», έστω και προσωρινά, στην 8η θέση της βαθμολογίας σε ισοβαθμία με την 7η Γιουβέντους και την 6η Ρόμα, οι οποίες έχουν βέβαια έναν αγώνα λιγότερο. Η Τζένοα από την άλλη παρέμεινε στην προτελευταία θέση με μόλις 10 βαθμούς κι έφτασε τις τρεις σερί ήττες.

Λάτσιο (πρ. Μαουρίτσιο Σάρι): Στρακόσια, Χισάι (63′ Ράντου), Μάρουσιτς, Λουίς Φελίπε (84′ Πάτρικ), Ατσέρμπι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κατάλντι (74′ Λούκας Λέιβα), Μπάσιτς (63′ Λουίς Αλμπέρτο), Πέδρο, Ζακάνι, Άντερσον (84′ Μουρίκι)

Τζένοα (πρ. Αντρέι Σεφτσένκο): Σιρίγκου, Βανχέουντσεν (46′ Μπιράσκι), Βάσκες, Κρισίτο, Γκιγκλιόνε (60′ Σαμπέλι), Καμπιάσο, Στουράρο (46′ Ερνάνι), Μπάντελι, Πορτανόβα (83′ Μελεγκόνι), Ντέστρο, Πάντεφ (59′ Εκουμπάν)