ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ - ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ 4-0: Ο Λεβαντόφσκι έσπασε το ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ

Οι Βαυαροί πέτυχαν την πέμπτη σερί νίκης τους επικρατώντας με 4-0 των «Λύκων» και πηγαίνοντας στο +9 από την Μπορούσια του Ντόρτμουντ, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να σπάει ακόμη ένα ρεκόρ.

Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε με 4-0 την Βόλφσμπουργκ φτάνοντας τις πέντε σερί νίκες και αναγκάζοντας τους «λύκους» στην πέμπτη σερί τους ήττα. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Τόμας Μίλερ, που πέτυχε το πρώτο τέρμα των Βαυαρών και έφτιαξε το δεύτερο.

Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Γερμανό πολυθεσίτη, που έφτασε τα 400 παιχνίδια στην Bundesliga με το αποψινό.

Η Βόλφσμπουργκ είχε μία δύο καλές στιγμές, όμως δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφαρίση κρατώντας τουλάχιστον το σκορ στο 1-0 μέχρι το διάλειμμα του ημίχρονου.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν αφού η Μπάγερν σημείωσε δύο τέρματα μέσα σε τρία λεπτά στο πρώτο τέταρτο. Ο Ουπαμεκανό έκανε το 2-0 στο 57ο λεπτό από ασίστ του Τόμας Μίλέρ και ο Λιρόι Σανέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 δύο λεπτά μετά.

Οι Βαυαροί είχαν ακόμη δύο μεγάλες στιγμές για να διευρύνουν κι άλλο το προβάδισμά τους και να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να σουτάρει άουτ στην πρώτη περίπτωση και τον Καστέλς να τον νικάει στην δεύτερη.

Ότι, όμως, δεν κατόρθωσε στις δύο αυτές περιπτώσεις ο Πολωνός σούπερ σταρ, το κατάφερε στο 88ο λεπτό, όπου σημείωσε το 4-0 με ωραίο γυριστό μετά από ασίστ του Μουσιάλα. Αυτό ήταν το 43ο γκολ του Λεβαντόφσκι την φετινή σεζόν, που έσπασε ακόμη ένα ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ, για τα περισσότερα τέρματα σ’ ένα ημερολογιακό έτος.

Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, το οποίο οδήγησε την Μπάγερν Μονάχου στην πέμπτη της συνεχόμενη νίκη και «βύθισε» την Βόλφσμπουργκ στην 12η θέση.

Μπάγερν Μονάχου (πρ. Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Ουπαμεκανό, Λούκας Ερναντές (80′ Νιανζού), Παβάρντ, Ντέιβις (80′ Ρίτσαρντς), Ρόκα (75′ Σάμπιτζερ), Μουσιάλα, Μίλερ, Γκνάμπρι (80′ Σαρ), Σανέ, Λεβαντόφσκι

Βόλφσμπουργκ (πρ. Φλόριαν Κόχφελντ): Καστέλς, Λακρουά, Μπορνάου, Μπρουκς, Μπακού, Γκέρχαρντ, Βρανκς (87′ Εμπαμπού), Άρνολντ, Βάλντσμιντ (73′ Γκιλαβογκί), Στέφεν (58′ Φ.Ενμετσά), Βέγκχορστ