ΘΕΛΤΑ - ΕΣΠΑΝΙΟΛ 3-1: Καθάρισε ο Άσπας για την ομάδα του Βίγκο

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας με 3-1 της Εσπανιόλ χάρη σε μεγάλη εμφάνιση του Ιάγκο Άσπας, που είχε ένα γκολ και μία ασίστ στο αποψινό ματς.

Η Θέλτα επανήλθε στον δρόμο των θετικών αποτελεσμάτων κερδίζοντας με 3-1 την Εσπανιόλ στο «Μπαλαΐδος» με τον συνήθη ύποπτο Ιάγκο Άσπας να είναι ο μπροστάρης στην αποψινή της επιτυχία.

Ο Ισπανός επιθετικός πρώτα έδωσε την ασίστ στον Σάντι Μίνα για να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του Βίγκο μόλις στο 3ο λεπτό και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους σκόραρε ο ίδιος (47′) από ασίστ του νεοεισελθώντα Ντένις Σουάρεθ (είχε μπει ως αλλαγή στο 46ο λεπτό) για να «γράψει» το 2-0.

Ο Ντένις Σουάρεθ σκόραρε στο 82ο λεπτό από ασίστ του αρχηγού Ούγκο Μάγιο κι έκανε το 3-0, με τον Μορόν να μειώνει απλώς σε 3-1 για τους Καταλανούς στο 90+2′.

Η νίκη αυτή έφερε την ομάδα του Κουντέτ στην 12η θέση με 20 βαθμούς ενώ η Εσπανιόλ έμεινε στην 9η θέση με 23.

Θέλτα (πρ. Εντουάρντο Κουντέτ): Ντιτούρο, Αΐντοο, Αραούχο, Μάγιο, Γκαλάν, Τάπια, Μέντεθ (87′ Βέιγκα), Μπέλτραν (46′ Σουάρεθ), Τσέρβι, Ιάγκο Άσπας (84′ Νολίτο), Μίνα (89′ Σοτέλο)

Εσπανιόλ (πρ. Βιθέντε Μορένο): Λόπεθ, Γκόμεθ, Καμπρέρα, Μιγκελόν (58′ Μορόν), Πεδρόσα (86′ Βιλά), Ερέρα (58′ Μελαμέντ), Μελέντο (57′ Μορλάνες), Βιδάλ (74′ Σάντσες), Νταρντέρ, ντε Τομάς, Πουάδο