ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β' - ΧΑΝΙΑ 0-2: Μαντινάδα με... γκολ - ζωγραφιές! (highlights)

Τα Χανιά είχαν αυτή τη φορά ουσία, πέτυχαν δύο υπέροχα γκολ με Βασιλόγιαννη – Κογιέτε και πήραν μεγάλο διπλό στον Ασπρόπυργο επί του ακίνδυνου Παναθηναϊκού

Τα Χανιά πήραν μία δίκαιη νίκη με 2-0 στην έδρα του Παναθηναϊκού Β’ στον Ασπρόπυργο για την αγωνιστική της Super League 2 και επέστρεψαν στις νίκες βάζοντας παράλληλα τέλος στο μικρό σερί επιτυχιών των «πρασίνων».

Οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν μόλις στο 2’, με  μακρινό δυνατό σουτ του Μπαΐροβιτς που έδιωξε ο Χριστογεώργος. Οι «πράσινοι» απάντησαν με τον Τσιριγώτη στο 6’, όταν μετά από ολιγωρία της άμυνας των Κρητικών, βρήκε χώρο και σούταρε, με την μπάλα ωστόσο να καταλήγει άουτ, σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τον Παναθηναϊκό.

Oι φιλοξενούμενοι στο 24’ απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Τριανταφυλάκος βρέθηκε αμαρκάριστος και από πλεονεκτική θέση αστόχησε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε, με πρώτη καλή φάση το σουτ του Αθανασακόπουλου στο 52′, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Χριστογεώργος είπε «όχι» στον Τριανταφυλλάκο

Ο Έλληνας κίπερ των «πρασίνων» δεν κατόρθωσε να πετύχει το ίδιο και στο 67ο λεπτό, όταν ο Βασιλόγιαννης κινήθηκε ωραία παράλληλα της μεγάλης περιοχής του «τριφυλλιού» και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έδωσε προβάδισμα στους Κρητικούς με 0-1.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησε να κλείσει τα Χανιά στην περιοχή, ώστε να ασκήσει πίεση και να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Αντί, όμως, να συμβεί αυτό, τα Χανιά ήταν που κατάφεραν και πάλι να βρουν τρόπο και να σκοράρουν κλειδώνοντας την νίκη. Ο Κογιέτε βρέθηκε μέσα και δεξιά στην άκρη της μεγάλης περιοχής των «πρασίνων» και μ’ ένα απίστευτο πλασέ σκόραρε στο 87ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Έτσι, τα Χανιά προσπέρασαν τον Παναθηναϊκό Β’ στην βαθμολογία ανεβαίνοντας στην 7η θέση ενώ το «τριφύλλι» έπεσε στην 10η.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός Β’ (Γ. Βονόρτας): Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Σιδεράς, Θεοχάρης, Αθανασακόπουλος, Κρυπαράκος, Σαρδέλης (90+1′ Ματσαδές), Ρόμπι, Μαρτίνης (65′ Ντούτσιας), Τσιριγώτης, Ηλιάδης (73′ Σέχου)

Χανιά (Ν. Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Κογιέτε, Ζιούλης, Πατάπης, Τσαμούρης, Μασούρας (65′ Κάρλος), Παναγιωτούδης, Τριανταφυλλάκος, Μπαΐροβιτς, Βάρκας (53′ Καψάλης), Βασιλόγιαννης