ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ17: Νίκησε Απόλλωνα και πήγε στο -1 από την πρώτη ΑΕΚ

Οι «πράσινοι» πέτυχαν τη δεύτερη σερί τους νίκη στο πρωτάθλημα Κ17 επικρατώντας με 4-2 του Απόλλωνα Σμύρνης εκτός έδρας.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 4-2 στην Φυλή τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 14η αγωνιστική της Super League Κ17 κι έφτασε μία ανάσα από την πρώτη ΑΕΚ.

Οι παίκτες του Βασίλη Παπαδάκη ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα πέτυχαν τέσσερα γκολ παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο ενώ είχαν και δύο δοκάρια. Αυτή τη φορά, όταν ο Απόλλωνας αποπειράθηκε να ανατρέψει το παιχνίδι, αντέδρασαν εξαιρετικά δείχνοντας πως έμαθαν μετά το πάθημά τους με τον Ατρόμητο δύο αγωνιστικές πίσω.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα μόλις στο 11ο λεπτό με τον Ρομάνο που έκανε το 0-1 μετά από ασίστ του Σπαθάρη. Στο 30′ ο Ναλιτζής βρέθηκε απέναντι στον Νικολούδη μετά από εξαιρετική πάσα του Κανάκη και δεν λάθεψε κάνοντας το 2-0.

Οι «πράσινοι» σπάταλησαν κι άλλες ευκαιρίες μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους για να κάνουν τρία τα τέρματά τους. Η πρώτη ήταν στο 36ο λεπτό με την ατομική ενέργεια του Ναλιτζή η δεύτερη δύο λεπτά αργότερα με την συνεργασία του Ρομάνο με τον Νότα, ο οποίος νικήθηκε από τον Νικολούδη στο τετ α τετ. Στο 40′ οι ποδοσφαιριστές του «τριφυλλιού» έχασαν νέα διπλή μάλιστα ευκαιρία με τους Ναλιτζή και Ρομάνο.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο ξεκίνημά του. Ο Νότα είχε δοκάρι στο 48ο λεπτό. Η «ελαφρά ταξιαρχία» απάντησε με μία δική της ευκαιρία τέσσερα λεπτά αργότερα, αλλά ο Μέμα απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 57ο λεπτό ήρθε και το τρίτο γκολ των «πρασίνων». Ο Ρομάνο κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα διευρύνοντας το προβάδισμα της ομάδας του.

Ο Απόλλων Σμύρνης εκμεταλλεύτηκε ένα κακό διάστημα του «τριφυλλιού» και μείωσε σε 1-3 αρχικά στο 76′ και 2-3 αργότερα (81′) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον ίδιο παίκτη.

Ο Παναθηναϊκός, όμως, έμεινε ψύχραιμος και προσπάθησε να καθαρίσει το παιχνίδι. Μπορεί να μην τα κατάφερε με τον Διαμαντή στο 89ο λεπτό, αφού σημάδεψε το δοκάρι, αλλά το πέτυχε ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Καραγκούνης σκόραρε μετά από πάσα του Νότα (2-4).

Οι «πράσινοι» με την νίκη έφτασαν στο -1 από την πρώτη ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε με 2-0 στην έδρα του Ολυμπιακού.

Απόλλων: Νικολούδης, Τζαβάρας, Ρουμελιώτης, Αλεφραγκής, Παπαδόπουλος, Δόριζας, Στεφάνου, Σοφούλης, Κωσταδήμας, Γκουτζιούπας, Καλύμνιος.

Παναθηναϊκός: Μέμα, Κανάκης, Διαμαντής, Κάτρης (61′ Δάμης), Φικάι, Νικολετόπουλος, Νότας, Ορμενάι (61′ Λάζαρης), Ναλιτζής (73′ Καραγκούνης), Σπαθάρης (84′ Βαγιανίδης), Ρομάνο (84′ Χασανάγκο).