ΜΠΟΛΟΝΙΑ - ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 0-2: Όταν μια «Κυρία» βάζει... μυαλό, πετυχαίνει αυτό που θέλει (vids)

Στις νίκες επέστρεψε η Γιουβέντους, η οποία επικράτησε 2-0 της Μπολόνια και δείχνει πως μετά την «γκέλα» με την Βενέτσια «έβαλε» μυαλό, το για πόσο… άγνωστο

Στις νίκες στη Serie A κατάφερε να επιστρέψει η Γιουβέντους η οποία επικράτησε 2-0 της Μπολόνια για την 18η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

To παιχνίδι

Το ποιος είναι το αφεντικό το έδειξε από νωρίς η Γιουβέντους, η οποία μόλις στο 5΄άνοιξε το σκορ με τον Μοράτα, ο οποίος με έξοχη πάσα έστειλε την μπάλα πίσω από τον τερματοφύλακα.

Η Μπολόνια δεν… κατέθεσε τα όπλα, ωστόσο η άμυνα της «Κυρίας» δεν της άφηνε πολλά περιθώρια. Στο 15′ ο Ράμπιοτ δοκίμασε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, με τον αντίπαλο κίπερ όμως να του λέει «όχι».

Οι γηπεδούχοι έχασαν τρομερή στιγμή να ισοφαρίσουν στο 23′, όταν ο Σβάνμπεργκ σπατάλησε μια χρυσή ευκαιρία μέσα από την μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα μετά από μια επαναφορά λίγα εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι.

Ευτυχώς είχαμε ξυπνητήρι…

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση στο ματς, με τις δύο ομάδες να επιχειρούν αδύναμαν σουτ δίχως να απειλούν. «Αφύπνιση» στο παιχνίδι, ήταν η ευκαιρία της Γιουβέντους στο 42′ με το σουτ-κεραυνό του Πελεγκρίνι να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Παρόμοια ήταν και η στιγμή της Μπολόνια στο 45′, όταν  ο Σβάνμπεργκ έριξε μία «βολίδα» από την άκρη της μεγάλης περιοχής  με τον Σένσι όμως να μην του… κάνει την χάρη.

Δεύτερο ημίχρονο, δεύτερο γκολ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δίχως πολλές ελλαγές, με την Μπολόνια να αναζητά το γκολ, δίχως όμως να καταφέρνει να περάσει κάποια πάσα από την άμυνα της «γηραιάς Κυρίας».

Η καλύτερη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ανήκει στην Μπολόνια, όταν στο 66΄ο Ντομίνγκες πήρε μια πάσα ακριβείας και βρήκε χρόνο μέσα στην περιοχή ώστε να κάνει ένα σουτ προς τo δεξί δοκάρι. Ο Σένσι ωστόσο, με μία φανταστική απόκρουση κράτησε το 0-1.

Η «Γιούβε» δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 70΄ο Κουαδράδο, μετά από ένα εντυπωσιακό κοντρόλ, έστειλε την μπάλα με φάλτσο στην επάνω αριστερή γωνία, κάνοντας το 2-0.

Μετά το γκολ, ο ρυθμός έπεσε στο παιχνίδι. Ωστόσο, λίγο πριν την λήξη, στο 90΄, ο Κουαδράδο πήρε μία εξαιρετική πάσα μέσα στην περιοχή και βρέθηκσε σε θέση για γκολ, με την προσπάθειά του να κόβεται από την άμυνα της Μπολόνια.

Τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξαν κάτι στην ροή του αγώνα.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Σουμαορό, Μεδέλ, Τεάτε, Ντε Σιλβέστρι, Ντομίνγκες, Σβάνμπεργκ, Χίκεϊ, Σοριάνο, Μπάροου, Αρναούτοβιτς

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέσνι, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Πελεγκρίνι, ΜακΚένι, Αρτούρ, Ραμπιό, Μπερναρντέσκι, Κεν, Μοράτα