ΛΙΝΤΣ - ΑΡΣΕΝΑΛ 1-4: Είναι «νέοι» και ωραίοι οι «Κανονιέρηδες» (highlights)

Με μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση η βελτιωμένη Άρσεναλ του Μικέλ Αρτέρα έφτασε στην τρίτη σερί της νίκης επικρατώντας με 4-1 εκτός έδρας της Λιντς, με τους τρεις παίκτες της που σκόραραν να μην ξεπερνούν τα 21 έτη σε ηλικία.

Η Άρσεναλ κέρδισε με 4-1 την Λιντς στο «Έλαν Ρόουντ» για την 18η αγωνιστική της Premier League και παρέμεινε στην τέταρτη θέση για μία ακόμη αγωνιστική επιβεβαιώνοντας την άνοδός της τον τελευταίο καιρό. Μάλιστα, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα είδε τους τρεις σκόρερ της Μαρτινέλι (20 ετών), Σακά (20 ετών) και Σμιθ Ρόου (20 ετών) να μην ξεπερνούν σε ηλικία τα 21 έτη.

Οι «κανονιέρηδες» ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην έδρα της Λιντς και βρήκαν το πρώτο τους γκολ στο 16ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Λακαζέτ έκλεψε μ’ ένα τζαρτζάρισμα την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή των «παγωνιών» και ο Μαρτινέλι με ωραίο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

Λίγο αργότερα οι «κανονιέρηδες» έχασαν μία ευκαιρία με τον Τίερνι για να διπλιασιάσουν τα τέρματά τους, με την Λιντς να «απαντάει» στο επόμενο λεπτό, με το σουτ έπειτα από το «σόλο» του Ραφίνια να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Ότι δεν μπόρεσε να κάνει ο Τίερνι, το κατόρθωσε και πάλι ο Μαρτινέλι, ο οποίος έφυγε στον κενό χώρο, τροφοδοτήθηκε από τον Τσάκα με μία ωραία κάθετη και νίκησε τον Μελιέ για το 0-2.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η Λιντς είδε τον Τζακ Χάρισον να αποχωρεί με τραυματισμό στο 31ο λεπτό με τον 20χρονο Κρισένσιο Σάμερβιλ να περνάει στην θέση του. Σημειωτέον, ο νεαρός Ολλανδός ήταν ο μοναδικός από τους παίκτες της Λιντς, που βρίσκονταν στον πάγκο της και είχε ξαναπαίξει σε αγώνα Premier League, αφού ο διψήφιος αριθμός απουσίων που έχουν φτάσει, έχει πληγώσει τα «παγώνια».

Η Άρσεναλ τέσσερα λεπτά μετά έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει τρία τα τέρματά της, αλλά ο Μελιέ απόκρουσε εξ’ επαφής την προβολή του Λακαζέτ. Ο Γάλλος κίπερ δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και στην προσπάθεια του Σακά στο 43ο λεπτό στο σουτ που επιχείρησε μέσα από την μεγάλη περιοχή της Λιντς και το οποίο άλλαξε λίγο πορεία από την κόντρα στο πόδι του Κλιχ (0-3).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν πολύ πιο χαμηλός με την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα να έχει επιτελέσει ήδη το σκοπό της και να κάνει απλώς διαχείριση ενόψει και του αγώνα με την Σάντερλαντ για τα προημιτελικά του Λιγκ Καπ την Τρίτη (21/12-21:45).

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 68ο λεπτό για να χάσει η Άρσεναλ την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, όταν οι Σακά και Μαρτινέλι έκαναν το ένα δύο, με τον πρώτο να κάνει το διαγώνιο τελείωμα μέσα από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάαρι του Μελιέ.

Η Λιντς κατόρθωσε να μειώσει σε 1-3, όταν Γκέλχαρντ πήρε το πέναλτι από τον Γουάιτ και ο Ραφίνια το μετέτρεψε σε γκολ στο 75ο λεπτό, αλλά η χαρά της κράτησε μόλις δέκα λεπτά, αφού ο Σμίθ Ρόου σκόραρε (έξι λεπτά μετά την είσοδό του) μετά από ωραία ενέργεια του Έντεγκααρντ και διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Η νίκη αυτή «σφράγισε» την παραμονή της Άρσεναλ στην τέταρτη θέση και γι’ αυτήν την αγωνιστική, την ώρα που οι λαβομένοι από τους τραυμαυτισμούς Λιντς έμεινε στην 16η με 16 βαθμούς.

Λιντς (πρ. Μαρσέλο Μπιέλσα): Μελιέ, Άιλινγκ, Κοχ, Ντράμε, Ντάλας, Κλιχ (78′ Γκρίνγουντ), Φορσό, Ρόμπερτς, Ραφίνια, Χάρισον (31′ Σάμερβιλ, 81′ ΜάκΚαρον), Γκέλχαρντ

Άρσεναλ (πρ. Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Γκάμπριελ, Τομιγιάσου (64′ Σοάρες), Τίερνι, Πάρτεϊ, Τσάκα, Σακά (78′ Σμιθ Ρόου), Μαρτινέλι, Έντεγκααρντ (85′ Ταβάρες), Λακαζέτ