ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΕΛΤΣΕ 3-2: Ο Νίκο την γλίτωσε από το... έμφραγμα

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε ένα… buzzer-beater του Νίκο για να πάρει τη νίκη επί της Έλτσε (3-2), στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της La Liga.

Σε ένα παιχνίδι που η Μπαρτσελόνα που θύμισε ξανά μία πραγματική ομάδα, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2, με την Έλτσε, ωστόσο, να βάζει πολύ δύσκολα στους Καταλανούς.

Ένα ημίχρονο… μονότερμα

Η ομάδα του Τσάβι μπήκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο του Καμπ Νου, αφού από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πίεσε ασφυκτικά την Έλτσε.

Τελικά οι γηπεδούχοι «χαμογέλασαν» στο 16ο λεπτό, όταν ο Φεράν Τζούτγκλα άνοιξε το σκορ, μετά από ασίστ του Ουσμάν Ντεμπελέ.

Πριν καν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το 1-0, ο Γκάβι ήρθε να κάνει το 2-0, τρία λεπτά αργότερα, με το ημίχρονο να κλείνει με αυτό το σκορ και την Έλτσε να ψάχνει ακόμα τα πατήματά της στο χορτάρι του Καταλανικού γηπέδου.

Ο Νίκο την λύτρωσε

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Φρανσίσκο έκανε αλλαγές, με τον Μορέντε να παίρνει την θέση του στην ενδεκάδα της Έλτσε, ενώ στο 60ο λεπτό ο Μίλα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Φιντέλ.

Οι δυο τους έλουσαν με.. κρύο ιδρώτα, αφού στο 62ο λεπτό ο Μορέντε έκανε το 2-1, και ένα λεπτό αργότερα ο Μίλα ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους σε 2-2.

Ωστόσο, η Μπάρτσα δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, αφού ο Νίκο στο 85′, μετά από ωραία συνεργασία των συμπαικτών του και ασίστ του Γκάβι, έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 3-2.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, η Έλτσε δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και η Μπαρτσελόνα δεν δημιούργησε άλλη ευκαιρία για να πάρει μία μεγαλύτερη -σε εύρος- νίκη.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Γκαρθία, Λενγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Σέρχιο Μπουσκέτς, Φ. Ντε Γιόνγκ (76′ Πουγκ), Γκάβι, Ντεμπελέ, Φεράν Τζούτγκλα (72′ Νίκο), Αμπντέ (89′ Μπάλντε)

Έλτσε (Φρανσίσκο): Μπαδία, Παλάσιος, Αντία, Γκονσάλεθ, Μοχίκα (83′ Τζοσέμα), Ζοσάν (46′ Μορέντε), Μαρκόνε (46′ Γκαμπάου), Μασκαρέγ (60′ Γκούτι), Φιντέλ (60′ Μίλα), Λούκας Πέρεθ, Μπογιέ

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ – ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ 1-3: Νίκησε και παρέμεινε στο… κυνήγι της τετράδας

Νωρίτερα η Βιγιαρεάλ επικράτησε της Ρεάλ Σοσιεδάδ με 1-3. Ο Άιζακ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 32ο λεπτό, για να έρθει ο Μορένο στο 38′ να κάνει το 1-1, με το ημίχρονο να κλείνει με τις δύο ομάδες στην ισοπαλία.

Στην επανάληψη και μόλις στο 49ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, αφού ο Οϊαρθάμπαλ δέχθηκε κόκκινη κάρτα. Από αυτό το σημείο και έπειτα το παιχνίδι «άνοιξε» με την Βιγιαρεάλ να βρίσκει δεύτερο γκολ στο 68′ με τον Μορένο, με τον Ισπανό άσο να δίνει την ασίστ στον Τσουκβουέζε για το 1-3 στις καθυστερήσεις του αγώνα.