ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-1 : Ο Καρέλης βύθισε τον Ατρόμητο στην απόγνωση (highlights)

Ο Παναιτωλικός πήρε μία ακόμη σημαντική νίκη στο Αγρίνιο, αυτή τη φορά κόντρα στον Ατρόμητο, με τον Νίκο Καρέλη να λυτρώνει την ομάδα του με γκολ στο 78′, βυθίζοντας ακόμη περισσότερο τους Περιστεριώτες.

Ο Παναιτωλικός πήρε μία ακόμη σημαντική νίκη αυτή τη φορά επί του Ατρομήτου με 2-1, με την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου να λυτρώνεται με την είσοδο και το γκολ του Νίκου Καρέλη στο 78′ βυθίζοντας ακόμη περισσότερο την ομάδα του Περιστερίου που προσπάθησε, όμως δεν τα κατάφερε για ένα ακόμη παιχνίδι.

Μαγεία Φλόρες… κοιμήθηκε ο Ατρόμητος

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναιτωλικό, που πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ ξαφνιάζοντας τον Ατρόμητο που είχε μείνει στα αποδυτήρια.

Η μπάλα μπήκε στην περιοχή της ομάδας του Περιστερίου, με τους παίκτες του Γιώργου Παράσχου να μην διώχνουν καλά. Ο Φλόρες εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα και με καταπληκτικό ψαλίδι εκτέλεσε τον Πίριτς για το 1-0 μόλις στο 4′, με την ανασταλτική λειτουργία των αμυντικών να είναι κάκιστη.

Στα επόμενα λεπτά ο Ατρόμητος προσπάθησε να απαντήσει πιέζοντας πιο ψηλά, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Γιάννη Αναστασίου να βρει χώρους και να χτυπήσει στην αντεπίθεση, με την αριστερή πλευρά να έχει την τιμητική της.

Ντουάρτε και Χουχούμης έκαναν ότι ήθελαν, με τον Παναιτωλικό να απειλεί στο τρανζίσιον στα επόμενα λεπτά χωρίς όμως να βρει κάποιο τέρμα.

Μοναδική καλή στιγμή στο ημίχρονο για τον Ατρόμητο ήταν ένα σουτ σαν σέντρα του Κουλούρη στο 36′ που πέρασε κοντά από την εστία του Μελίσσα που έλεγχε την πορεία της μπάλας.

Στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι χάλασε, με πολλές διακοπές σκληρά μαρκαρίσματα και εκατέρωθεν φάουλ.

Άλλος Ατρόμητος στο δεύτερο

Η αλλαγή του Γιώργου Παράσχου στο ημίχρονο, με τον Σπιριντόνοβιτς να περνά αντί του Στρούγγη στο ματς έκανε πιο επιθετικό τον Ατρόμητο, κάτι που έγινε αισθητό από το πρώτο κιόλας λεπτό. Ο Κουλούρης ήταν αυτός που απείλησε ξανά στο 49′, με το σουτ του Έλληνα επιθετικού μνα περνά άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος χτύπησε ξανά, με τον Σπιριντόνοβιτς να στρώνει την μπάλα στον Χαρίση που ήταν εκτός περιοχής, με το σουτ να περνά ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Μελίσσα.

Ο Γιάννης Αναστασίου προσπαθούσε να ξυπνήσει τους παίκτες του, όμως δεν πρόλαβε, καθώς η ομάδα του Περιστερίου έφερε το ματς στα ίσια από μια στημένη φάση. Ο Μπεντινέλι εκτέλεσε το κόρνερ, με την μπάλα να μην φεύγει από την περιοχή μετά από κόντρες, με τον Μαυρομμάτη να κάνει το σουτ από την μικρή περιοχή και να στέλενι την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο 55′.

Το πήρε πάνω του ο Καρέλης

Εκεί που όλα έγερναν προς την πλευρά του Ατρομήτου, ο Γιάννης Αναστασίου αποφάσισε να περάσει στο ματς τον Νίκο Καρέλη. Με το που μπήκε ο Έλληνας επιθετικός κατάφερε να σκοράρει μετά από κακή αντίδραση της άμυνας για μία ακόμη φορά, με την μπάλα να φτάνει στον Καρέλη και εκείνον να παίρνει εξ επαφής την κεφαλιά και να δίνιε προβάδισμα στον Παναιτωλικό.

Στα επόμενα λεπτά η ομάδα του Παναιτωλικού θα μπορούσε να πετύχει και άλλα τέρματα, με τον Καρέλη μάλιστα να σκοράρει ξανά, με το γκολ όμως να ακυρώνεται για χέρι του Έλληνα φορ.

Έτσι ο Παναιτωλικός πήρε ένα σηματνικό τρίποντο και έφτασε τους 15 βαθμούς, με τον Ατρόμητο να μένει για ένα ακόμη ματς με άδεια χέρια στην πρότελευταία θέση της βαθμολογίας.

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Κορνέλιους, Μάλης, Αντούνες(75′ Τσιγγάρας), Αποστολάκης, Χουχούμης, Φλόρες, Μπαρμπόσα(75′ Καρέλης), Μεντόσα (90+3′ Λούι), Ντουάρτε, Βέργος

Ατρόμητος: Πίριτς, Στρούγγης (46′ Σπιριντόνοβιτς), Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Κιβρακίδης, Ντένιτς, Χαρίσης(77′ Νάτσος), Σάλομον, Καστεγιάνο, Μπεντινέλι(77′ Βασιλαντωνόπουλος), Κουλούρης