ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ - ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 3-2: Σεισμός τριών... Ρίχτερ στο Βερολίνο

Δύο γκολ του Μάρκος Ρίχτερ και ένα του Μπελφοντίλ ήταν αρκετά για να… σκορπίσουν την Ντόρτμουντ στο Βερολίνο!

Με δύο γκολ του Μάρκο Ρίχτερ η Χέρτα Βερολίνου ολοκλήρωσε την ανατροπή με 3-2 απέναντι στην Μπορούσια Ντόρτμουντ, που έμεινε 9 βαθμούς πίσω από την Μπάγερν Μονάχου ήδη από την 17η αγωνιστική της Bundesliga. Πολύ σημαντική νίκη για τους πρωτευουσιάνους, που έφτασαν στους 21 βαθμούς στη μάχη της παραμονής.

Ο αγώνας

Η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα με τον Ρόις. Ο Γερμανός πήρε μία κεφαλιά μέσα από την περιοχή των Βερολινέζων αλλά αυτή κατέληξε άουτ στο 13′. Τα πανηγύρια των παικτών της Χέρτα Βερολίνουν στο 16′ κόπασαν γρήγορα, αφού ο Μαολιντά ήταν σε θέση οφσάιντ τη στιγμή της εκτέλεσής και το γκολ του ακυρώθηκε από το VAR. Για να έρθει το 31ο λεπτό και ο Γιούλιαν Μπραντ, που εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Χάαλαντ και νίκησε τον Σβόλοφ για το 0-1.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε άρδην, με την Χέρτα να γίνεται πιο αποτελεσματική. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Ντόρτμουντ με τον Βίτσελ παρτενέρ του Πόνγκρασιτς παρουσίασε, όπως είναι λογικό προβλήματα. Πρώτα ο Μπελφοντίλ μπήκε στην περιοχή του Χιτζ και έκανε ένα υπέροχο πλασέ για να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 51′, ενώ 6 λεπτά αργότερα ένα τρομερό σουτ του Μάρκο Ρίχτερ πήγε στο αριστερό παραθυράκι του γκολκίπερ της Μπορούσια για το 2-1.

Ο Ρίχτερ δε σταμάτησε εκεί! Με τον Μπελφοντίλ να βγαίνει τετ-α-τετ στο 69′ και τον Χιτζ να αποκρούει, ο Γερμανός εκτέλεσε με τη μία στο ριμπάουντ, σημαδεύοντας ξανά τα δίχτυα για το 3-1. Οι «κιτρινόμαυροι» έψαξαν με ό,τι όπλα είχαν τα δύο γκολ που θα τους ξαναβάλουν στο παιχνίδι, βρίσκοντας το πρώτο στο 82′ με τον Τίγκες που σκόραρε δύο λεπτά αφότου είχε περάσει στο παιχνίδι. Μετά από ένα κόρνερ εκτελεσμένο με πάσα, ο Ράφαελ Γκερέιρο σέντραρε με ακρίβεια στο κεφάλι του Γερμανού για το 3-2.

Η ομάδα του Ρόζε έκλεισε για τα καλά στα καρέ της τη Χέρτα, αλλά οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν σθεναρά για να αντέξουν και να ολοκληρώσουν μία τεράστια για αυτούς ανατροπή!

Χέρτα Βερολίνου: Σβόλοφ, Πέκαρικ (55′ Ζέεφουικ), Ταρουναριγκα, Σταρκ, Μίτελσταντ, Ρίχτερ (73′ Γκέχτερ), Νταρίντα (73′ Τουσάρτ), Ασκασιμπάρ, Εκέλενκαμπ (87′ Σέλκε), Μπελφοντίλ (87′ Πλάτενχαρντ), Μαολιντά

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Χιτζ, Μενιέ, Βίτσελ (72′ Ζαγκαντού), Πόνγκρασιτς, Σουλτζ (73′ Γκερέιρο), Τσαν, Νταχούτ, Μπραντ (80′ Τιγκες), Ρόις (25′ Αζάρ), Μάλεν, Χάαλαντ