ΚΑΛΙΑΡΙ - ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ 0-4: «Πάρτυ» στην Σαρδηνία για τους Μπιανκονέρι (βαθμολογία)

Σε υγιεινό… περίπατο μετέτρεψε το εκτός έδρας ματς της απέναντι στην Κάλιαρι η Ουντινέζε.

Η Ουντινέζε επικράτησε με 4-0 της Κάλιαρι στην «Σαρντένια Αρίνα» και επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα.

Οι «μπιανκονέρι» πήραν προβάδισμα μόλις στο τέταρτο λεπτό με τον Μακενγκό και διπλασιάσαν τα τέρματά τους στο φινάλε του πρώτου μέρους με το τέρμα του Ντεουλοφέου στο 45ο λεπτό.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Μολίνα έκανε τρία τέρματα της ομάδας του δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο διπλό της Ουντινέζε στην Σαρδηνία.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μαρίν στο 67ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη δίνοντας τους «μπιανκονέρι» την ευκαιρία να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους.

Κι έτσι κι έκαναν μόλις δύο λεπτά μετά, αφού ο Ντεουλοφέου πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Για την Κάλιαρι αγωνίστηκε ως αλλαγή (μπήκε στο 46ο λεπτό στην θέση του Νταλμπέρτ) ο Μπάμπης Λυκογιάννης.

Κάλιαρι (πρ. Βάλτερ Ματσάρι): Κράνιο, Τσεπιτέλι (70′ Ζαπά), Γκοδίν, Καρμπόνι (46′ Κάσερες), Μπελανόβα, Νταλμπέρτ (46′ Λυκογιάννης), Ναντέζ (46′ Μπαλντέ), Γκράσι, Μαρίν, Παβολέτι (70′ Ντειόλα), Ζοάο Πέδρο

Ουντινέζε (πρ. Γκαμπριέλε Τσιρόφι): Σιλβέστρι, Μπεκάο, Νούιτνικ, Σαμίρ, Μολίνα (81′ Σοπί), Ουντόζιε (81′ Ζεέγκελααρ), Αρσλάν (75′ Γιάγιαλο), Γουάλας, Μακενγκό, Μπέτο (87′ Σάμαρτζιτς), Ντεουλοφέου (75′ Πουσέτο)