ΞΑΝΘΗ - ΤΡΙΚΑΛΑ 5-0: Τέσσερις οι «μάγοι», πέντε τα δώρα, μία η κορυφή... (vids)

Η Ξάνθη «διέλυσε» τα Τρίκαλα με 5-0 και «σκαρφάλωσε» στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League 2 – Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής

Εύκολο ήταν το έργο της Ξάνθης κόντρα στα Τρίκαλα για την 9η αγωνιστική της Super League 2, η οποία επικράτησε με το επιβλητικό 5-0 και «έπιασε» κορυφή στην βαθμολογία του Βορείου ομίλου.

Το πρώτο μισάωρο, οι ομάδες δεν είχαν δημιουργήσει κάποια ευκαιρία, ως το 37′ όπου ο Πλατέλλας άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Μόλις πέντε λεπτά αργότερα, ο Ιμπραϊμι έκανε το 2-0 και στο 44′ ο Τσέλιος, έκανε ένα τρίτο… δώρο στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να «μπουν» ξανά στο ματς, με τον Ίτσο να λέει τεράστιο «όχι» στον Κουσκούνα  στο 60′. Η Ξάνθη έδειξε ποιος είναι το αφεντικό και στην ουσία… καθάρισε το ματς στο 62΄με τον Ιμπραϊμι να βρίσκει εκ νέου δίχτυα για το 4-0.

Στο 81′ ακυρώθηκε γκολ του Διαμαντόπουλου ως οφ σάιντ, ενώ το καταιγιστικό 5-0 διαμόρφωσε ο Γκόμεζ στις καθυστερήσεις.

Ξάνθη (Κεχαγιάς): Ίτσο, Μπάτζιος, Πολίμος (84′ Δεληγιαννίδης), Φαζός, Τζανακάκης, Γκινσάρι (78′ Μανρόουζ), Θυμιάνης (67′ Δόρης), Ιμπραΐμι (67′ Διαμαντόπουλος), Τσέλιος, Πλατέλλας (84′ Δημήτριαδης), Γκόμεζ.

Τρίκαλα (Αμπέντε): Σεντουριόν, Σανδραβέλης (87′ Μανίσογλου), Παρέδες (46′ Μπαξεβάνος), Ριζογιάννης, Ρεκίν (46′ Ευθυμίου), Κουσκουνάς, Χειρίτραντας, Ντιαλόσι, Αουντίνο (46′ Πέλκας), Ελευθεριάδης, Νιάρος (78′ Κεχαγιάς).

Ξάνθη – Τρίκαλα 4-0
Αλμωπός Αριδαίας – Νίκη Βόλου (αναβλήθηκε)

17. Καβάλα 0

*Ξάνθη, Αναγέννηση Καρδίτσας, Ολυμπιακός Β’, Θεσπρωτός, ΑΕΛ, Νίκη Βόλου, Πανσερραϊκός, Ηρακλής, Απόλλων Πόντου, Απόλλων Λάρισας έχουν 8 ματς, ο Αλμωπός Αριδαίας 7 και η Καβάλα 6.