BUNDESLIGA: Τρίτη ανέβηκε η Φράιμπουργκ - Δεύτερη σερί νίκη για την Κολωνία (βαθμολογία)

H Φράιμπουργκ νίκησε 2-1 την Μπάγερ Λεβερκούζεν και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Bundesliga ενώ η Κολωνία κέρδισε την Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου κι έφτασε στην 8η θέση.

Η εκπληκτική πορεία που διαγράφει στο εφετινό πρωτάθλημα η Φράιμπουργκ συνεχίστηκε και σήμερα με την νίκη 2-1 επί της Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Ο Κέβιν Σάντε αποδείχθηκε η «χρυσή» αλλαγή, καθώς πέρασε στο ματς λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα και με το γκολ που πέτυχε στο 84ο λεπτό χάρισε στη Λεβερκούζεν το 8ο «τρίποντο» σε 17 ματς.

H Φράιμπουργκ είχε προηγηθεί στο 33΄με πέναλτι του Γκρίφο και η Μπάγερν είχε ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Αράνγκουϊς.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Φλέκεν, Κούμπλερ, Λίνχαρτ, Σλότερμπεκ, Γκούντερ, Σάλαϊ (56′ Σάντε), Χάμπερερ (80′ Έγκεσταϊν), Χόφλερ, Γκρίφο (80′ Ντεμίροβιτς), Γέονγκ (90′ Κέβεν Σλότερμπεκ), Χόλερ

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Φρίμπονγκ, Τα, Κοσούνου, Σινκγκράβεν, Άντριχ, Αράνγκις (80′ Παλάσιος), Βιρτς, Ντεμιρμπάι (87′ Σερτντεμίρ), Αντλί (76′ Παουλίνιο), Σικ (75′ Αλάριο)

Η Κολωνία επικράτησε με 1-0 της Στουτγκάρδης του Ντίνου Μαυροπάνου με γκολ-χρυφάσι του Μοντέστ στο 89ο λεπτό. Ο Έλληνας σέντερ μπακ αγωνίστηκε βασικός και έπαιξε σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα.

Η νίκη αυτή έφερε 8η την Κολωνία που έφτασε τα δύο σερί νικηφόρα αποτελέσματα ενώ η Στουτγκάρδη έμεινε 16η με 17 βαθμούς.

Κολωνία (πρ. Στέφεν Μπαουμγκάρτ): Σβάμπε, Χούμπερς, Τζίχος (86′ Κίλιαν), Σμιτζ, Έκτορ, Οζκάν, Κάιντς (71′ Σίντλερ), Ντούντα (57′ Ουτ), Σάουμπ (56′ Χορν), Άντερσον (57′ Τιέλμαν), Μοντέστ

Στουτγκάρδη (πρ. Πελεγκρίνο Ματαράτζο): Μίλερ, Μαυροπάνος, Αντόν, Ίτο, Φούχριτς (79′ Στέντζελ), Κουλιμπαλί (89′ Φαγκχίρ), Έντο, Μανγκαλά, Φόρστερ (72′ Ναρτέι), Κλίμοβιτς (72′ Τιμπιντί), Μαρμούς (71′ Κατομπά Μβουμπά)