ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΚΑΝΤΙΘ 0-0: Το... φάντασμα της «βασίλισσας» έμεινε στο μηδέν!

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν ήταν όσο καλή θα έπρεπε για να υπερκεράσει το εμπόδιο της Κάντιθ (0-0) και σταμάτησε στον… Λεντέσμα, χάνοντας ευκαιρία να βρεθεί ξανά στο +8 από την Σεβίλλη

Η Ρεάλ ήθελε τη νίκη απέναντι στην Κάντιθ στη 18η αγωνιστική, για να βρεθεί ξανά στο +8 από τη 2η Σεβίλλη (με παιχνίδι λιγότερο), που επικράτησε χθες της Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά ο Λεντέσμα είχε διαφορετική άποψη. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων σταμάτησε όσες απόπειρες των παικτών της «βασίλισσας» είχαν προοπτικές -η αλήθεια πως ήταν λίγες αυτές- και το τελικό 0-0 δίνει έναν πολύ σημαντικό πόντο στην ομάδα του, στην κούρσα της παραμονής.

Ο αγώνας

Η Κάντιθ όπως αναμενόταν προσπάθησε να αμυνθεί με κάθε τρόπο στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας τόσο την μπάλα όσο και την πρωτοβουλία των κινήσεων στους Μαδριλένους. Η Ρεάλ δυσκολεύτηκε να διασπάσει τις δύο τετράδες άμυνας των φιλοξενούμενων και η σημαντικότερη στιγμή της στο παιχνίδι ήταν ένα μακρινό σουτ του Βαλβέρδε στο 23′, με τον Λεντέσμα να υποχρεώνεται σε μία σπουδαία επέμβαση. Χωρίς να… ιδρώσει η Κάντιθ διατήρησε αυτό το 0-0 μετά από 45 λεπτά.

Η «βασίλισσα» έψαξε το γκολ που θα της έδινε αυτήν τη νίκη, για να διατηρήσει την απόστασή της από τη Σεβίλλη. Όμως ο Λεντέσμα κατάφερε να πει «όχι» τόσο στην κεφαλιά του Αζάρ -που επέστρεψε στη βασική ενδεκάδα- στο 56′, όσο και στο πλασέ του Βινίσιους τρία λεπτά αργότερα. Οι αλλαγές του Αντσελότι ήταν προς αυτήν την κατεύθυνση, με την είσοδο του Γιόβιτς, αλλά τη σπουδαία ευκαιρία την έχασε η Κάντιθ στην αντεπίθεση, με το πλασέ του Νεγρέδο από το ύψος της περιοχής να περνάει δίπλα από την εστία του Κουρτουά στο 73′.

Το τελευταίο δεκάλεπτο η πίεση ήταν ακόμα πιο έντονη, με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπενζεμά να σταματά στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων στο 81ο λεπτό. Μάλιστα ο Αζάρ βρέθηκε ξανά μπροστά στον Λεντέσμα, στη φάση του 91ου λεπτού, αλλά η έξοδος του Αργεντίνου στα πόδια του, απέτρεψε το σουτ που επιχείρησε, για να μείνει το τελικό 0-0 ως το φινάλε του αγώνα!

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Βάσκεθ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί (82′ Φερνάντεζ), Βαλβέρδε (70′ Γιόβιτς), Κασεμίρο, Κρόος, Αζάρ, Βινίσιους, Μπενζεμά

Κάντιθ: Λεντέσμα, Ακαπό, Κάλα, Φαλί, Εσπίνο, Αλέχο (70′ Τσάπελα), Αλαρκόν (90+3′ Μάρκος Μάουρο), Γιόνσον (85′ Μπαστίντα), Σομπρίνο, Φερνάντεζ, Λοθάνο (46′ Νεγρέδο)