ΛΕΒΑΝΤΕ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ 3-4: Μεγάλη ανατροπή με Γκουέδες, Σολέρ

Η Βαλένθια βρέθηκε να χάνει 2-0 αλλά με αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ανατροπή (3-4) στην έδρα της Λεβάντε.

Η Λεβάντε στρίμωξε τη Βαλένθια σκοράροντας δυο γκολ σε τρία λεπτά (21΄-24΄) με τους Χοσέ Καμπάνια και Ροτζέρ Μαρτί αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να ξυπνήσει τις…«νυχτερίδες»

Mε τη νίκη της αυτή η Βαλένθια βρέθηκε στο -2 από την τετράδα ενώ η Λεβάντε παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Μετά τον αιφνιδιασμό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 44΄με τον Γκουέδες. Η Λεβάντε είχε δοκάρι στο 47’ με τον Ντάνι Γκόμεθ αλλά στο 50’ ο Ντούρο κέρδισε πέναλτι από τον Βέσο και ο Σολέρ το εκτέλεσε εύστοχα για το 2-2.

Ο Σολέρ έγραψε το 2-3 στο 71΄και ο Γκουέδες στο 84ο λεπτό το 2-4. Στο 90+1’ ο Μπάρντι  από κοντά διαμόρφωσε το 3-4.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Κάρδενας, Ντουάρτε, Πεπελού (54’ Mελέρο), Κλερκ, Καμπάνια, Ντάνι Γκόμεθ (77’ Σολδάδο), Πουμπίλ, Βέσο, Μοράλες (77’ Μπάρντι) Μαρτί, Ντε Φρούτος (86’ Καντερό)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Σίλεσεν, Πιτσίνι (71’ Ιράνθο), Γκαγιά, Ντιακαμπί, Κόστα, Γκιγιαμόν, Ράτσιτς (88’ Μούσα), Σολέρ, Τσερίσεβ (59’ Μάρκος Αντρέ), Γουέδες, Ντούρο