ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 1-0: Με καρδιοχτύπι στους «8» οι Αγρινιώτες

Η ομάδα του Αγρινίου πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας με δεύτερη νίκη με 1-0 επί της Νίκης Βόλου.

Η νίκη του Παναιτωλικού με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι στο Βόλο, είχε δώσει σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του Αγρινίου για την πρόκριση στη φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδας. Στη ρεβάνς στην έδρα του ο Παναιτωλικός, αν και είχε αρκετές απουσίες, νίκησε με γκολ του Βέργου στην τελευταία φάση του αγώνα ξανά με 1-0 και κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τις οχτώ καλύτερες ομάδες του θεσμού, μολονότι δεν έθελξε με την εμφάνισή του και οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση στο 91′.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου με συνολικό σκορ 2-0 απέκλεισε τους Βολιώτες που προσπάθησαν για το καλύτερο, αλλά δεν τα κατάφεραν απέναντι στον κατά μία κατηγορία ανώτερο αντίπαλό τους.

Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας την κατοχή και είχε ως κορυφαία στιγμή μια φάση διαρκείας στο 21’, όταν έβγαλε τρεις τελικές, με τον Μάλη να έχει τον τελικό λόγο, αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ.

Στη επανάληψη η Νίκη μπήκε πιο δυνατά, αλλά ο Παναιτωλικός είχε τις ευκαιρίες με τον Λούι στο 57′ και τον Αντούνες στο 63′ να αστοχούν από καλή θέση.

Από εκεί και πέρα οι Βολιώτες τα έπαιξαν όλα για όλα. Μάλιστα,  λίγο έλειψαν να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά ο Ροντρίγκες έδιωξε το δυνατό σουτ του Τζοβάρα,

ενώ η μεγάλη φάση ήρθε στο 91′ με τον Μιράντα να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι όντας ανενόχλητος στην αριστερή γωνία της μικρής περιοχής.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Αλιατίδης γλίστρησε και ο Βέργος βγήκε μόνος του απέναντι από τον Μπάγιτς, εκτέλεσε εύστοχα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 1-0.

* Με την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Παναγιώτη Αθανασίου, προέδρου της λέσχης ομίλου φιλάθλων της Νίκης Βόλου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ροντρίγκες, Λούι (84′ Μπελεβώνης), Μάλης, Κορνέλιους, Περέιρα (57′ Βέργος), Φλόρες, Αντούνες, Ντουάρτε (84′ Μπαρμπόσα), Μεντόσα, Χουχούμης (65′ Τσιγγάρας), Καρέλης (84′ Αποστολάκης).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Αλιατίδης, Τζοβάρας, Κυριακίδης, Γκαρσία, Ροχάνο (89′ Τζιώρας), Τσουκαλάς (84′ Μέτσε), Παναγιωτίδης (74′ Μιράντα), Ανδρέου (74′ Βλαχομήτρος), Κάσσος, Γρομητσάρης