SERIE A: Η Ίντερ καλπάζει, η Ρόμα «σημειωτόν» (highlights)

Η Ίντερ νίκησε 1-0 την Τορίνο και ξέφυγε 7 βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας. Κόλλησε (1-1) η Ρόμα με τη Σαμπντόρια.

Η Τορίνο αντιστάθηκε αλλά στο τέλος δεν εμπόδισε την Ίντερ να πετύχει την έβδομη συνεχόμενη νίκη της στη Serie A

To γκολ που έκρινε τη συνάντηση σημείωσε στο 30ο λεπτό ο Ντάμφρις με σουτ ύστερα από προσπάθεια του Μπρόζοβιτς. Οι νερατζούρι έχασαν ευκαιρία με τον Τσαλχάνογλου ενώ στο 88’ το σουτ του Σάντσες έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Σάβιτς.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντε Φράι, Ντάμφρις (82’ Ντ’Αμπρόζιο), Μπαζτόνι, Πέρισιτς, Βιδάλ (82’ Σένσι), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου (69’ Βεσίνο), Ντζέκο, Λαουτάρο Μαρτίνες (69’ Σάντσες).

ΤΟΡΙΝΟ: Σάβιτς, Ντζιντζί, Άινα, Μπρέμερ, Μπουοντζιόρνο (65’ Ροντρίγκες), Σινγκό, Λούκιτς, Μπρέκαλο, Πόμπεγκα (65’ Μαντραγκόρα), Πιάτσα, Σανάμπρια (59’ Γουόρμινγκ).

Κόλλησε η Ρόμα

H Ρόμα κόλλησε στο 1-1 με τη Σαμπντόρια στο «Ολίμπικο». Oι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ καθώς είχαν στο 53΄δοκάρι με τον Καντρέβα. Η Ρόμα σκόραρε στο 72’ με τον Σομουρόντοβ, ωστόσο δέχτηκε την ισοφάριση στο 80 από τον Γκαμπιαντίνι.

ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Ιμπάνιεθ, Κάρσντορπ, Βίνια (67’ Σομουρόντοβ), Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Μχιταριάν Βερετού (67’ Βερετού), Τζανιόλο, Κριστάντε, Έιμπραχαμ (47’ Αφενά Γκιάν)

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Φαλκόνε, Κόλεϊ, Μπερεζίνσκι (77’ Τσιέρβο), Οτζέλο, Γιοσίντα, Σίλβα, Έκνταλ (37’ Φεράρι), Άσκιλντσεν (89’ Γέπες), Καντρέβα (89’ Ντεπάολι), Καπούτο (76’ Κουαλιαρέλα), Γκαμπιαντίνι

Παραλίγο μπαμ η Βερόνα

Η Ελλάς Βερόνα απέσπασε 1-1 από τη Φιορεντίνα. Προηγήθηκε μάλιστα στο 17ο λεπτό με τον Λαζάνια και κράταγε το τρίποντο ως το 81ο λεπτό που ο Καστροβίλι με απίθανη κεφαλιά ψαράκι έκανε το 1-1.

ΕΛΛΑΣ: Μοντιπό, Φαραόνι, Καζάλε, Σούταλο, Βελόσο (46’ Μπέσα), Λάζοβιτς, Ταμέζ, Καπράρι (80’ Χόνγκλα), Ίλιτς, Σιμεόνε, Λαζάνια (81’ Καντσελιέρι)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τεράτσιανο, Ιγκόρ, Τέρζιτς, Μιλένκοβιτς, Βενούτι (70’ Οντριοθόλα), Μποναβεντούρα (46’ Καστροβίλι), Τορέιρα, Ντάνκαν, Βλάχοβιτς, Γκονζάλες, Σοτίλ (63’ Σαπονάρα, 70’ Καγιεχόν)