ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-2: «Καθάρισε» ο Μπενζεμά με το... καλημέρα

Ο Γάλλος φορ της Ρεάλ Μαδρίτης, Καρίμ Μπενζεμά, με δύο γρήγορα γκολ χάρισε στην ομάδα την εκτός έδρας νίκη στο Μπιλμπάο με σκορ 2-1.

Με ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, η Ρεάλ Μαδρίτης έβαλε τις βάσεις και τη ταυτόχρονα τη σφραγίδα για μια ακόμα νίκη που την έφερε πέντε βαθμούς μπροστά από τη Σεβίλλη στη βαθμολογία της La Liga.

Ο Αντσελότι χρησιμοποίησε για άλλη μια φορά ένα αλλαγμένο κέντρο, για δέκατη φορά φέτος, με τους Καμαβινγκά, Βαλβέρδε και Κροος.

Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5’ με καταπληκτικό συνδυασμό Μπενζεμά, Βινίσιους, Κρόος και πανέμορφο τελείωμα από τον Γάλλο, που δύο λεπτά αργότερα σκόραρε ξανά παίρνοντας την μπάλα από άτσαλο διώξιμο της άμυνας και έφτασε έτσι τα 16 γκολ σε 25 ματς σε βάρος της Μπιλμπάο. Μόνο ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχει σημειώσει περισσότερα σε βάρος των Βάσκων (17)! Επιπλέον ο Μπενζεμά έφτασε τα 20 γκολ φέτος, κάτι που καταφέρνει για δέκατη σεζόν και τα 401 στην καριέρα του. Κορυφαίος Γάλλων όλων των εποχών είναι ο Τιερί Ανρί με 411.

Πριν συμπληρωθούν δέκα λεπτά, ο Σανσέτ μείωσε σε 2-1 με άπιαστο σουτ που βρήκε το δεξί δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα, για το πρώτο γκολ που δέχεται ο Κουρτουά μετά από πέντε ματς με την εστία του να μένει ανέπαφη.

Στα λεπτά που ακολούθησαν τίποτα δεν άλλαξε, παρά την επιθετικότητα της Μπιλμπάο και μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Νίκο Γουίλιαμς που έσωσε ο Κουρτουά στο 86′, και η Ρεάλ πήρε μια μεγάλη νίκη μέσα στο Σαν Μαμές.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Αγκιρεζαμπάλα, Μπαλενζιάγκα (63’ Λέκουε), Ντε Μάρκος, Γεράι, Νούνιεζ, Ντάνι Γκαρσία, Σανσέτ (63’ Λουίς Γκαρσία), Βενεσεδόρ, Ζαράγκα (57’ Νίκο Γουίλιαμς), Μουνιαΐν (84′ Σεράνο), Ινιάκι Γουίλιαμς.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Νάτσο, Μεντί, Μιλιτάο, Κρόος, Λούκας Βάσκεθ, Βαλβέρδε, Καμαβινγκά, Μπενζεμά (90′ Γιόβιτς), Αζάρ (86′ Πέτερ), Βινίσιους (85′ Ντίαθ).