BOXING DAY: «Παρέλαση» για Άρσεναλ, εύκολα η Τότεναμ, ματσάρα στο Στάδιο του Λονδίνου

Η Άρσεναλ έκανε παρέλαση στην έδρα της Νόριτς, επικρατώντας με 0-5, η Τότεναμ πήρε μία ξεκούραστη νίκη με 3-0, ενώ το Γουέστ Χαμ – Σαουθάμπτον ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους εν τέλει να παίρνουν τη νίκη με 2-3.

Τότεναμ – Κρίσταλ Πάλας 3-0

Στον απόηχο της είδησης ότι ο Πατρίκ Βιεϊρά είναι θετικός στον κορωνοϊό, η Κρίσταλ Πάλας αντιμετώπισε την Τότεναμ, αλλά οι «πετεινοί» δεν είχαν όρεξη για… πλάκα. Η ομάδα του Κόντε καθάρισε ουσιαστικά το παιχνίδι από το πρώτο μέρος, αφού έκλεισε το ημίχρονο στο 2-0. Ο Χάρι Κέιν με εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκορ, ενώ ο Μόουρα στο 34ο λεπτό έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους με μία τρομερή κεφαλιά. Μάλιστα η κατάσταση για την Κρίσταλ Πάλας έγινε ακόμα πιο δύσκολη όταν ο Ζαχά δέχθηκε την κόκκινη κάρτα στο 37ο λεπτό.

Δείτε τα γκολ:

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν και πολλά στον αγώνα με την Τότεναμ να μην απειλείται από την Κρίσταλ Πάλας, σε καμία περίπτωση. Ο Σον στο 74ο λεπτό έκανε το 3-0 για την ομάδα του και σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη.

Τα highlights του αγώνα:

Νόριτς – Άρσεναλ 0-5

Σε έναν αγώνα που οι Δημήτρης Γιαννούλης και Χρήστος Τζόλης έμειναν στον πάγκο για την Νόριτς, με τον Έλληνα επιθετικό να μπαίνει ως αλλαγή στο 75ο λεπτό του αγώνα, η Άρσεναλ φιλοδώρησε με πέντε γκολ την ομάδα του Ντιν Σμιθ.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 0-2, αφού ο Σακά άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό και ο Τίρνεϊ έκανε το 0-2 στο 44′.

Δείτε τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο:

Όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Μικαέλ Αρτέτα θα φτάσει σε μία άνετη επικράτηση και έτσι έγινε. Ο Σακά στο 67′ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το τρίτο για την ομάδα του, ο Λακαζέτ στο 84ο λεπτό έκανε το 0-4, από την άσπρη βούλα και ο Σμιθ Ρόου έγραψε το τελικό 0-5 στις καθυστερήσεις του 90λεπτου.

Γουέστ Χαμ – Σαουθάμπτον 2-3

Στο Στάδιο του Λονδίνου πραγματοποίηθηκε ένα πραγματικό ντέρμπι, με την Σαουθάμπτον τελικά να παίρνει μία σπουδαία νίκη με 2-3.

Το σκορ άνοιξε ο Ελιουνούσι στο 8ο λεπτό, για να έρθει ο Μικέλ Αντόνιο στο 44 να ισοφαρίσει για την Γουέστ Χαμ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 1-1.

Στην επανάληψη το παιχνίδι πήρε μία άγρια ομορφιά. Στο 61′ ο Γουόρντ-Πράους από το πέναλτι έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, αλλά στο 64ο λεπτό ο Μπενραχμά ισοφάρισε εκ νέου για την Γουέστ Χαμ.

Ωστόσο ο Μπέντναρεκ είχε άλλη άποψη και στο 70′ έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού την Σαουθάμπτον. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν το «διπλό».