ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ 1-1: Άγιος... Ντε Χέα έδωσε το βαθμό στους «κόκκινους διαβόλους» (vids)

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Νιούκαστλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Premier League, με τους γηπεδούχους να είναι οι… χαμένοι της αναμέτρησης…

Μόνο ευχαριστημένη δεν θα μπορούσε να είναι η ομάδα της Νιουκάστλ, μετά το ισόπαλο 1-1 με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σε ένα παιχνίδι που οι «καρακάξες» είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση καθώς και τις ευκαιρίες για να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη.

Η ομάδα του Έντι Χάου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, θέλοντας να δώσει ένα τέλος στα ανεπιτυχή αποτελέσματα των τριών τελευταίων αγωνιστικών. Μόλις στο 7ο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα πιάνοντας στον ύπνο την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Σεν Μαξιμέμ πραγματοποιώντας ένα υποδειγματικό «σόλο» ντρίμπλαρε όποιον βρήκε μπροστά του, με το τελείωμα του εντός της περιοχής να καταλήγει στην εστία του Ντε Χέα.

Το γρήγορο προβάδισμα φάνηκε πως σόκαρε την ομάδα του Ράνγκνικ, με τους παίκτες της Νιουκάστλ, να βρίσκουν στη συνέχεια χώρους για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, με τον Ισπανό γκολκίπερ να στέκεται «βράχος», διατηρώντας ακόμα την ομάδα του στο παιχνίδι.

Η εξαιρετική απόδοση του πορτιέρε της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έστειλε της δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το εύθραυστο 1-0 υπέρ της Νιουκάστλ. Μιας Νιουκάστλ, η οποία πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο στην επανάληψη έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Σεν Μαξιμέμ για να διπλασιάσει τα τέρματα της, με τον Γάλλο να βλέπει τον Ντε Χέα να πραγματοποιεί εκπληκτική απόκρουση.

Ό,τι δεν κατάφερε η Νιουκάστλ, το έκαναν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι με τον Καβάνι ισοφάρισαν στο 71ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Νταλότ από τα δεξιά ο Matador έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ντουμπράβκα με διπλή προσπάθεια (1-1).

Από εκεί και πέρα αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν από μία κλασική φάση για γκολ, με αυτή της Νιουκάστλ να είναι η πιο κρίσιμη στο ματς, με τον Ντε Χέα να αποδεικνύει ακόμα μία φορά πόσο κομβικός είναι για την ομάδα του Μάντσεστερ.

Πιο συγκρκιμένα στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Μέρφι έστειλε τη μπάλα με διαγώνιο σουτ στη ρίζα του αριστερού δοκαριού της εστίας της Γιουνάιτεντ ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το σουτ του Αλμιρόν αποκρούστηκε από τον εκπληκτικό Ντε Χέα, με το 1-1 να μένει το τελικό σκορ στο ματς.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Κραφτ, Σαρ, Λασέλς, Μανκίγιο, Σέλβι, Λόνγκσταφ, Ζοέλιντον, Φρέιζερ (75′ Αλμιρόν), Σεν-Μαξιμέν (83′ Γκέιλ), Γουίλσον (45+6′ Μέρφι)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Νταλότ, Βαράν, Μαγκουάιρ, Τέλες, ΜακΤόμινεϊ (78′ Μάτιτς), Φρεντ (46′ Σάντσο), Γκρίνγουντ (46′ Καβάνι), Φερνάντες, Ράσφορντ, Ρονάλντο