ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Με γκολ του Χασάν νίκησε (1-0) στο πρώτο φιλικό της Αυστρίας

Με γκολ του Χασάν στο 62′ ο Ολυμπιακός κέρδισε 1-0 την αυστριακή Βόλφσμπεργκερ στο πρώτο του φιλικό επί αυστριακού εδάφους.

Τα βλέμματα ήταν στραμμένα στον νέο, Τικίνιο Σοάρες, αλλά την ουσία την είχε ο παλιός, Αχμέντ Χασάν, στο πρώτο φιλικό της φετινής προετοιμασίας του Ολυμπιακού επί αυστριακού εδάφους. Οι πρωταθλητές κέρδισαν 1-0 την Βόλφσμπεργκερ (5η στο περυσινό πρωτάθλημα της χώρας της) με κοντινό πλασέ του Αιγύπτιου φορ στο 62′ και ύστερα από ασίστ του Βαλμπουενά.

Ο Τικίνιο που αγωνίστηκε ως δίδυμο με τον Ελ Αραμπί στο α’ ημίχρονο είχε δοκάρι με κεφαλιά στο 41′ σ’ ένα ματς που οι ερυθρόλευκοι ήταν πολύ καλύτεροι στο β’ ημίχρονο που ο Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε μαζί περισσότερους από τους περυσινούς βασικούς του. Ο Πορτογάλος τεχνικός πειραματίστηκε αρκετά χρησιμοποιώντας διάταξη 4-4-2 στο α’ ημίχρονο και 4-2-3-1 στο β’.

Στο α’ ημίχρονο ο Μαρτίνς προτίμησε διάταξη 4-4-2 έχοντας ως ακραία μπακ δύο παίκτες που δεν έπαιζαν στις θέσεις τους, αριστερό μπακ ήταν ο Ανδρούτσος και δεξί ο Βρουσάι. Το ενδιαφέρον αφορούσε στην κοινή παρουσία Τικίνιο και Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης και ήταν ξεκάθαρο πως προσπαθούσαν να βρουν χημεία. Αμφότεροι έκαναν μεγάλη προσπάθεια και τους άξιζαν συγχαρητήρια ενώ αλλαγμένος προς το καλύτερο, σε σχέση με πέρυσι, έδειξε ο Πέπε.

Στο β’ ημίχρονο ο Πορτογάλος παρέταξε την ομάδα με 4-2-3-1 (σ.σ.: τυπικά ήταν 4-3-3 αλλά λόγω του ότι ο Καμαρά έπαιζε πολύ ψηλά έμοιαζε περισσότερο με 4-2-3-1). Τα πάντα, λόγω χημείας, λειτούργησαν πολύ καλύτερα. Κέφια είχε ο Βαλμπουενά που συνεργάστηκε έξοχα με τον Ρέαμπτσιουκ ενώ ανεβασμένος ήταν ο Λαλά. Λίγο πριν από το φινάλε ο προπονητής έδωσε λεπτά συμμετοχής και στον Αλγκασίμ Μπα. Το δυσάρεστο γεγονός του ματς αφορά στην αναγκαστική αλλαγή του Φορτούνη στο 27′ λόγω τραυματισμού.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
2′ Ο Φορτούνης χάνει τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και οι αυστριακοί βγαίνουν στην κόντρα με τον Λιντλ να κάνει αριστερό σουτ εκτός περιοχής άουτ.
7′ Ο Τζολάκης με το σώμα αποκρούει κοντινή προβολή του Βίζιγκερ ύστερα από παράλληλη σέντρα που έγινε από αριστερά.
17′ Ο Βένιτνικ μένει αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή αλλά η κεφαλιά του φεύγει άουτ.
37′ Ο Αποστολόπουλος πασάρει έξοχα στον Τικίνιο που καθυστερεί με συνέπεια να κοντράρει το πλασέ του αντίπαλος και η μπάλα να φύγει κόρνερ.
41′ Κόρνερ του Τιάγκο από δεξιά, ο Τικίνιο με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι.
44′ Ο Ντιένγκ δέχεται τη μπάλα στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού αλλά το αριστερό πλασέ του σταματάει στη ρίζα του δεξιού δοκαριού.
62′ 1-0. Ο Βαλμπουενά σεντράρει παράλληλα από αριστερά και με το εξωτερικό φάλτσο του δεξιού ποδιού, ο Χασάν εκμεταλλεύται την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα και σκοράρει από κοντά σε άδεια εστία.
63′ Ο Χασάν πλασάρει με το δεξί στην κίνηση για να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.
67′ Σέντρα του Μασούρα από αριστερά ο Εμβιλά κάνει το δεξί σκαστό σουτ στην κίνηση, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, για να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.
71′ Ωραία κάθετη του Μπουχαλάκη στον Μασούρα που βγαίνει στην πλάτη της αυστριακής άμυνας και πλασάρε λίγο άουτ (από το δεξί δοκάρι) με το αριστερό πόδι.
82′ Ο Βαλμπουενά εκτελεί φάουλ από τα δεξιά, ο Μασούρας στο πρώτο δοκάρι παίρνει την κεφαλιά για να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.
84′ Εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα του Βαλμπουενά από δεξιά, ο Εμβιλά κάνει απευθείας δεξί σουτ που καταλήγει άουτ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45+1′ Παπασταθόπουλος /
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / –
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ (4-4-2): Τζολάκης (31′ Καραργύρης), Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Πέπε, Τιάγκο Σίλβα, Φορτούνης (λ.τρ. 27′ Αποστολόπουλος), Ρατζέλοβιτς, Ελ Αραμπί, Τικίνιο.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ (4-2-3-1): Καραργύρης (60′ Κρίστινσον), Ρέαμπτσιουκ, Μάρκοβιτς, Σεμέδο, Λαλά, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (79′ Αλγκ.Μπα), Καμαρά, Βαλμπουενά, Μασούρας, Χασάν.