PREMIER LEAGUE: Ξανά στην πεντάδα η Γουέστ Χαμ - Ο Εντουάρντ «καθάρισε» την Νόριτς των Τζόλη και Γιαννούλη (vids)

Γουέστ Χαμ και Κρίσταλ Πάλας πέτυχαν από τέσσερα και τρία τέρματα αντίστοιχα επικρατώντας των Γουότφορντ και Νόριτς με 1-4 και 3-0, επιστρέφοντας αμφότερες στον δρόμο των επιτυχιών.

Τρία παιχνίδια ήταν ήδη πολλά για να παραμείνει κι άλλον αγώνα χωρίς νίκη η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες, με την Γουέστ Χαμ, παρ’ ότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, να αντιδράει και να φτάνει σε μία τελικά άνετη επικράτηση στην έδρα της Γουότφορντ με 4-1. Η Κρίσταλ Πάλας μπορεί να μην είχε τον Πατρίκ Βιεϊρά στον πάγκο της, είχε όμως τον Όντσον Εντουάρντ στην σύνθεσή της που τα έκανε όλα. Ο Γάλλος επιθετικός οδήγησε τους «αετούς» στην νίκη επί της Νόριτς με 3-0 σκοράροντας το πρώτο και φτιάχνοντας τα άλλα δύο τέρματα της ομάδας του.

Στο Βίκαρατζ Ρόουντ είχαμε ένα εκπληκτικό παιχνίδι στο πρώτο μέρος ανάμεσα σε Γουότφορντ και Γουέστ Χαμ. Οι «σφήκες» πήραν το προβάδισμα στο 4ο λεπτό με την ωραία προσπάθεια και το υπέροχο τελείωμα του Ντένις

Η χαρά τους, όμως,  δεν κράτησε και πολύ, αφού τα «σφυριά» πήραν το… όπλο τους και με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, με τους Σούτσεκ (27′), έπειτα από υπέροχη ομαδική συνεργασία, και Μπενραχμά (29′) να τελειώνουν σωστά τις φάσεις, έφεραν «τούμπα» το παιχνίδι.

Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με την Γουότφορντ να χάνει πέρα από το προβάδισμα και τον Κίκο Φεμένια με τραυματισμό, με τον Λουζά να περνάει στην θέση του για την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι.

Η Γουέστ Χαμ δεν πάτησε… φρένο και προσπάθησε να διευρύνει το υπέρ της 1-2. Μπορεί ο Μπόουεν να μην τα κατάφερε τελικά στο 48ο λεπτό αφού το γκολ που πέτυχε ακυρώθηκε από το VAR ελέω επιθετικού φάουλ, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Νομπλ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι κάνοντας το 1-3.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Βλάσιτς μετά από υπέροχη ατομική ενέργεια του Μπόουεν διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.

Γουότφορντ (πρ. Κλαούντιο Ρανιέρι): Μπάχμαν, Σιεράλντα, Κάθκαρτ, Κίκο (40′ Λουζά), Μασίνα, Κούτσκα, Τουφάν (62′ Σεμά), Σισοκό, Κούτσο (46′ Πέδρο), Κινγκ, Ντένις

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Τσούφαλ, Τζόνσον (82′ Μαζουακού), Ντόουσον, Ντιόπ, Νομπλ, Σούτσεκ, Λανζίνι (90′ Κραλ), Μπόουεν, Μπενραχμά (85′ Βλάσιτς), Αντόνιο

Η Κρίσταλ Πάλας έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο του αγώνα με την Νόριτς και κατόρθωσε να προηγηθεί μόλις στο 8ο λεπτό με το εύστοχο πέναλτι του Όντσον Εντουάρντ, το οποίο κέρδισε ο Χιούζ με ωραία τρίπλα και ανατροπή από τον ΜακΛίν, αποβάλλοντας το άγχος του γηπεδούχου που είχε.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά, κατόρθωσε να βρει άλλα δύο τέρματα τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη βάσει και της εικόνας των δύο ομάδων. Αυτή τη φορά ο Εντουάρντ «ντύθηκε» δημιουργός κι έδωσε τις ασίστ στα δύο γκολ της ομάδας, πρώτα στον Ματετά που πέτυχε το 2-0 στο 38ο λεπτό κι έπειτα στον Σλουπ, που έκανε το 3-0 στο 42ο.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αφού το τέρμα που σημείωσε στο 88ο λεπτό ο Μπεντέκε ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ.

Βασικοί ξεκίνησαν για την Νόριτς οι Δημήτρης Γιαννούλης και Χρήστος Τζόλης, με τον δεύτερο μάλιστα να χάνει και μία μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει το πρώτο του τέρμα στην Premier League.

Κρίσταλ Πάλας (πρ. Όισιν Ρόμπερτς): Γκουαΐτα, Γκουεχί, Άντερσεν (81′ Τόμκινς), Γουόρντ, Μίτσελ, Σλουπ, Κουγιατέ, Χιούζ (73′ Μιλιβόγιεβιτς), Ματετά (81′ Μπεντέκε), Αγιού, Εντουάρντ

Νόριτς (πρ. Ντιν Σμιθ): Γκαν, Γκίμπσον, Σόρενσεν, Μπάιραμ, Γιαννούλης (46′ Γουίλιαμς), Γκίλμουρ, ΜακΛίν, Λεές Μελού, Τζόλης (68′ Ρόου), Πλατσέτα (81′ Σάρτζεντ), Άιντα