ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ - ΤΟΤΕΝΑΜ 1-1: Οι «Άγιοι» άντεξαν με δέκα παίκτες και πήραν τον βαθμό (highlights)

Μια πολύ καλή, μέχρι να δεχθεί την κόκκινη, Σαουθάμπτον, κατάφερε να πάρει την ισοπαλία, με 1-1, απέναντι στην Τότεναμ, παρότι δέχθηκε μεγάλη πίεση και πολλές τελικές στο δεύτερο μέρος, από τα «σπιρούνια».

Σε… τείχος έπεσε η ομάδα του Αντόνιο Κόντε, με την Τότεναμ να πληρώνει το κακό της πρώτο 25λεπτο, χρονικό σημείο στο οποίο δέχθηκε και το γκολ από την Σαουθάμπτον, με τους «Άγιους» να πληρώνουν την αποβολή του Σαλισού και να μην μπορούν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από την ισοπαλία στο δεύτερο μέρος.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι – Ισοφάρισαν λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου τα «σπιρούνια»

Την καλή αγωνιστική της κατάσταση από το ματς με την Γουέστ Χαμ, έδειξε από την αρχή του παιχνιδιού κόντρα στην Τότεναμ, η Σαουθάμπτον. Οι «άγιοι» μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να πιάσουν στον ύπνο την άμυνα των φιλοξενούμενων από την αρχή του παιχνιδιού, βρίσκοντας μια πολύ καλή στιγμή, στο 6’, με τον Σέιν Λονγκ να στέλνει τη μπάλα άουτ, μετά από ξεμαρκάριστη κεφαλιά του μέσα από την περιοχή.

Ίδια κατάληξη είχε και μια ακόμη προσπάθεια για γκολ των γηπεδούχων στο 11ο λεπτό, αυτή τη φορά με τον Βάλερι, να σουτάρει από τα όρια της περιοχής και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ότι δεν πέτυχαν οι συμπαίκτες του το πέτυχε ο Τζέιμς Γουόρντ-Πράους στο 25ο λεπτό, βάζοντας ένα πανέμορφο γκολ, με σουτ, μέσα από την περιοχή, δείχνοντας πλέον και με αριθμούς την ανωτερότητα της ομάδας του στην αναμέτρηση.

Η Τότεναμ μετά το γκολ, φάνηκε να συνέρχεται και ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Η αρχή έγινε με ένα σουτ του Κέιν, με τον Φόρτσερ όμως να μην κινδυνεύει και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν πως το θέλουν πολύ το παιχνίδι, κάτι που φάνηκε και από το πόσο δυνατά έπαιζαν, το οποίο όμως το πλήρωσαν, με αρκετές κίτρινες κάρτες, αλλά ακόμα χειρότερα, με το πέναλτι του Σαλισού και τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του στόπέρ τους, στο 39’.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χάρι Κέιν, με τον Άγγλο επιθετικό να βρίσκει τον στόχο, ισοφαρίζοντας για τα «σπιρούνια», τα οποία έψαξαν την ανατροπή πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, χωρίς όμως να το καταφέρουν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 1-1.

Προσπάθησε, πίεσε αλλά δεν κατάφερε να βρει την ανατροπή

Το δεύτερο μέρος άρχισε ιδανικά για την Τότεναμ, καθώς με εκτελεστή και πάλι τον Κέιν, κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή στο 53ο λεπτό, με το γκολ όμως να ακυρώνεται ως οφσάιντ, σε μια αρκετά οριακή φάση.

Οι φιλοξενούμενοι όμως έδειχναν πιο δραστήριοι και έτοιμοι να χτυπήσουν ξανά την πόρτα του Φόρστερ για να βρουν το δεύτερό τους γκολ.

Παρά την πίεση οι γηπεδούχοι έδειχναν να αντέχουν, έχοντας κλείσει καλά τους χώρους και παρότι είχαν δώσει την κατοχή της μπάλας, δεν δεχόντουσαν εύκολα, κλασσικές ευκαιρίες για γκολ.

Όσο πέρναγε η ώρα τόσο περισσότερο πίεζε η Τότεναμ για το γκολ που θα της έδινε τη νίκη, είχε καταφέρει να βάλει τους «άγιους» στα καρέ τους και τους πολιορκούσε ασταμάτητα, χωρίς όμως να καταφέρνει να βρει το γκολ, με το τελικό 1-1 να τους αφήνει πικρία.

Σαουθάμπτον (5-3-2): Φόρστερ, Γουόκερ-Πίτερς, Βάλερι, Μπένταρεκ, Σαλισού, Περό, Άρμστρονγκ, Γουόρντ-Πράους, Ντιαλό, Λονγκ (71’ Μπρόγια), Α. Άρμστρονγκ (83’ Ρέντμοντ)

Τότεναμ (3-4-3): Γιορίς, Σάντσες, Ντάιερ, Ντέιβις, Έμερσον Ρόγιαλ (77’ Χιλ), Γουίνκς, Χόιμπιεργκ, Ρεγκιλόν (46’ Ντόχερτι), Ντέλε Άλι (62’ Λούκας Μόουρα), Σον, Κέιν