ΛΕΣΤΕΡ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 1-0: Ο Σμάιχελ έστειλε... δώρο τον τίτλο στο Μάντσεστερ! (Highlights)

Στους έξι βαθμούς ξέφυγε πλέον η Μάντσεστερ Σίτι μετά από τη νίκη της Λέστερ επί της Λίβερπουλ.

Ναι μεν η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στον αγώνα, αλλά από την αρχή της πήγαν τα πάντα στραβά και η Λέστερ θέλησε να το εκμεταλλευτεί αυτό και το έκανε με τον καλύτερο τρόπο. Η Λέστερ νίκησε στο γήπεδό της με 1-0, αφήνοντας πλέον τη Λίβερπουλ έξι βαθμούς μακριά από την κορυφή της Premier League, έχοντας ως κορυφαίο τον τερματοφύλακά της, Σμάιχελ.

Δίνοντας επί της ουσίας ένα δώρο στη Σίτι, ενόψει της Πρωτοχρονιάς…

Μόλις στο 16′ η Λίβερπουλ είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μέσα στη Λέστερ και να πάει άνετη στο υπόλοιπο του αγώνα. Όμως ο Σαλάχ μετά από εννέα εύστοχα πέναλτι στην Premier League και συνολικά 21 η Λίβερπουλ, δεν κατάφερε να βρει το στόχο!

Ο Σμάιχελ είπε «όχι» στον Σαλάχ αφήνοντας το ματς στο 0-0, ενώ στην επαναφορά της απόκρουσης του Σμάιχελ ο Σαλάχ σε κενή εστία έκανε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Μετά απ’ όλα αυτά το έβλεπε η Λίβερπουλ να… έρχεται.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στη Λίβερπουλ, είχε αρκετές καλές στιγμές όμως ο Σμάιχελ είχε σε όλες την απάντησή του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

«Μίλησε» η Λέστερ

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε αλλιώς το ματς για τη Λίβερπουλ. Η Λέστερ μπήκε δυνατά και δεν άργησε για να πάρει τα ηνία του αγώνα. Στο 59ο λεπτό σημείωσε ένα πολύ ωραίο γκολ!

Η φάση ξεκίνησε από τον Λόκμαν και τελείωσε με αυτόν. Άλλαξε την μπάλα με τον Ντιούσμπρι, έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας και με πλασέ μέσα από την περιοχή την έστειλε στα δίχτυα του Άλισον για το 1-0!

Πρώτη ήττα με Τσιμίκα βασικό

Μέχρι τώρα ο Κωνσταντίνος Τσιμίκας σε όσα ματς ήταν βασικός με τη Λίβερπουλ ήταν αήττητος. Μπήκε στην αρχική ενδεκάδα της Λίβερπουλ απέναντι στη Λέστερ και πραγματοποίησε καλή εμφάνιση.

Μάλιστα έκανε και τη 10η του συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Premier League, φτάνοντας έτσι διψήφιο νούμερο σε ένα από τα κορυφαία πρωταθλήματα του πλανήτη.

Όμως το ματς με τη Λέστερ ήταν η πρώτη του ήττα ως βασικός της Λίβερπουλ, παρά τη δική του καλή εμφάνιση.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Φαμπίνιο (64′ Μίλνερ), Χέντερσον (70′ Φιρμίνο), Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (55′ Κεϊτά), Μανέ, Σαλάχ, Ζότα.

ΝΟΡΙΤΣ: Σμάιχελ, Καστάν, Αμαρτέι, Εντιντί, Τόμας, Τσάουντρι (56′ Λούκμαν), Ντούσμπερι-Χολ, Σουμαρέ, Μάντισον (68′ Ολμπράιτον), Ιχεανάτσο (56′ Τίλεμανς), Βάρντι.

Αποτελέσματα 20ής Αγωνιστικής

Τρίτη (28/12)

• Άρσεναλ-Γουλβς (αναβολή)
  • Γουότφορντ-Γουέστ Χαμ 1-4 (4′ Ντένις – 27′ Σούτσεκ, 29′ Μπενραχμά, 58′ πεν. Νομπλ, 90’+2′ Βλάσιτς)
  • Κρίσταλ Πάλας-Νόριτς 3-0 (8′ Έντουαρντ, 38′ Ματετά, 42′ Σλουπ)
  • Σαουθάμπτον-Τότεναμ 1-1 (25′ Γουόρντ Πράουζ – 41′ πεν. Κέιν)