ΖΑΚΥΝΘΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β' 0-1: Ένα καλό τέταρτο του ήταν αρκετό

Οι «πράσινοι» ανταπεξήλθαν εξαιρετικά στις δυσκολίες που τους έθεσε ο κορωνοϊός και παρά τις απώλειες κατόρθωσαν να φύγουν με το διπλό από το νησί του Ιονίου, έστω και με το φτωχό 1-0.

Ο Παναθηναϊκός Β’ επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχίων, αφού παρά τις απουσίες που είχε, κατόρθωσε να κερδίσει με 1-0 στην έδρα της Ζακύνθου σε αγώνα για την 10η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Super League 2. Οι «πράσινοι» πέταξαν ένα ημίχρονο, όμως με ένα πολύ καλό τέταρτο στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους μπόρεσε να βρει το γκολ που τους χάρισε τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος, αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσει φάσεις. Η Ζάκυνθος περίμενε τους «πράσινους» στο μισό γήπεδο και είχε βασικό της στόχο να κρατήσει πρώτα το μηδέν στην άμυνα. Το καλό στήσιμο της ομάδας του Νόλη στον αγωνιστικό χώρο σε συνδυασμό και με την έντονη βροχόπτωση ανάγκαζε το «τριφύλλι» να διατηρεί απλώς μία φλύαρη κατοχή και να αποφεύγει τα ρίσκα για να μην γίνει το λάθος.

Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν η πρώτη φάση της δεύτερης ομάδας του Παναθηναϊκού να γίνει στο 37ο λεπτό, όταν ο Μαραθωνίτης έπιασε την κεφαλιά στην σέντρα του Μαρτίνη, αλλά ο Πατσιογιώργος έπεσε και μπλόκαρε.

Τρία λεπτά μετά ήταν η Ζάκυνθος που απείλησε για πρώτη φορά, αλλά το σουτ του Κοναγκάγια, μετά την ατομική προσπάθεια που επιχείρησε, πέρασε άουτ.

Οι «πράσινοι» είχαν μία δεύτερη καλή στιγμή λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, όταν σε σέντρα του Σιδερά, ο Μαραθωνίτης έπιασε και πάλι την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο μέρος το «τριφύλλι» παρουσιάστηκε εξ’ αρχής πιο απειλητικό. Ο Βαγιαννίδης δημιούργησε την πρώτη φάση της ομάδας με σουτ που εξαπέλυσε στο 50ο λεπτό, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Αυτό ήταν μόνο μία μικρή γεύση του τι θα ακολουθούσε. Ένα λεπτό ο Κούτσιας σπατάλησε νέα ευκαιρία, όταν σούταρε άουτ από καλή θέση.

Ακολούθησε μία ακόμη ευκαιρία στο 53′ με κεφαλιά του Σιδερά από το κόρνερ του Ηλιάδη με την μπάλα να περνάει. Η πίεση του Παναθηναϊκού Β’ κορυφώθηκε με το δοκάρι του Μαραθωνίτη, ο οποίος εβρισκόμενος λίγο έξω από την τελική γραμμή της εστίας του Πατσιογιώργου μετά κόρνερ του Ηλιάδη και διάφορες καραμπόλες, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας της Ζακύνθου.

Ότι δεν κατόρθωσε εκεί ο Έλληνας επιθετικός, το πέτυχε ο Ρόμπι ένα λεπτό αργότερα. Ο Ηλιάδης εκτέλεσε και πάλι κόρνερ, ο Ρόμπι πήδηξε μόνος του στην καρδιά της άμυνας της ομάδας του Ιονίου και νίκησε τον Πατσιογιώργο με δυνατή κεφαλιά.

Οι «πράσινοι» δεν έμειναν εκεί και προσπάθησαν να βρουν κι ένα δεύτερο τέρμα για να τελειώσουν το ματς. Ο Καρβούνης έκανε την ατομική ενέργεια και έπιασε το δυνατό συρτό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του κίπερ της Ζακύνθου.Ακολούθησαν άλλες δύο καλές στιγμές με τον Τσιριγώτη στο 73ο και το 74ο λεπτό αντίστοιχα, όμως χωρίς να στεφθούν από επιτυχία.

Η Ζάκυνθος προσπαθούσε να αντιδράσει και να ψάξει την ισοφάριση, όμως δυσκολεύοταν αρκετά να επιτεθεί. Ακόμη και τις δύο φορές που βρέθηκαν οι προϋποθέσεις για να «αναστατώσουν» την άμυνα του «τριφυλλιού», τελικά τόσο το σουτ του Σούρμπη (63′) όσο και του Σολ (69′ κόπηκαν από τους «πράσινους».

Ο Παναθηναϊκός είχε δύο τελευταίες ευκαιρία στο 90′ και στο 90+1′ για να καθαρίσει το παιχνίδι, αλλά ο Ματσαδές ηττήθηκε και τις δύο φορές από τον Πατσιογιώργο με το 1-0 να παραμένει τελικά μέχρι το φινάλε και τους «πράσινους» να κατακτούν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς και να ανεβαίνουν στην 9η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς.

Ζάκυνθος (Νόλης): Πατσιογιώργος, Κολεύρης, Ζογκάϊ, Καλλιβωκάς, Κούνια, Σούρμπης, Τελλέν, Καψάσκης (60′ Παναγιωτόπουλος), Σολ, Εντουάρντο (87′ Μπελέρης), Κοναγκάγια.

Παναθηναϊκός Β (Καλαποθαράκος): Χριστογεώργος, Βαγιανίδης, Σιδέρας, Αθανασακόπουλος, Αντωνίου (46′ Κούτσιας), Ρόμπι, Καρβούνης (70′ Ματσαδές), Μαραθωνίτης (77′ Τουρκοχωρίτης), Μαρτίνης (77′ Παυλάκης), Τσιριγώτης, Ηλιάδης.