ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΟΥΡΚΙΑΣ: Πρόκριση στην παράταση για την Φενέρμπαχτσε του Πέλκα

Η Φενέρ κατόρθωσε έστω και στο επιπλέον μισαώρο να υπερκεράσει το εμπόδιο της Αφιέτ Αφιονσπόρ.

Η Φενέρμπαχτσε απέφυγε να την πατήσει, όπως χθες η Γαλατάσαραϊ από την Ντενίζλισπορ, και κέρδισε τελικά έστω και στην παράταση την Αφιέτ Αφιονσπόρ (ομάδα τρίτης κατηγορίας) με 2-0 παίρνοντας την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Τουρκίας.

Ο Δημήτρης Πέλκας ξεκίνησε βασικός στο αποψινό παιχνίδι για τα «κίτρινα καναρίνια» και αγωνίστηκε μέχρι το 73ο λεπτό οπότε και αντικαταστάθηκε από τον Σαλίχ Ντουρσούν.

Την λύση για την Φενέρ έδωσαν οι Ενέρ Βαλέτσια με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του στο 94′ και ΟσαγίΣάμουελ με το τέρμα που σημείωσε πέντε λεπτά αργότερα σφραγίζοντας τη νίκη-πρόκριση της ομάδας του.