ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ - ΜΠΕΡΝΛΙ 3-1: Έκανε επίδειξη δύναμης και έκλεισε τη χρονιά με νίκη

Μια εκπληκτική, στο πρώτο μέρος, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Μπέρνλι, την οποία κέρδισε με 3-1, κλείνοντας τη χρονιά με τους τρεις πόντους.

Στις νίκες επέστρεψε η ομάδα του Ραλφ Ράγκνιγκ, μετά το στραβοπάτημα απέναντι στη Νιουκάστλ την περασμένη αγωνιστική. Οι «κόκκινοι διάβολοι» κέρδισαν την Μπέρνλι και ανέβηκαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, και πλέον βάζουν πλώρη για τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

Στο πρώτο πέταγε φωτιές με πρωταγωνιστή τον ΜακΤόμινεϊ

Την διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες προσπάθησε να δείξει από την αρχή της αναμέτρησης η Γιουνάιτεντ, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που είχαν τη μπάλα στα πόδια τους και πίεζαν ψηλά με σκοπό να βρουν το γρήγορο γκολ.

Το οποίο έφτασε μια ανάσα από το να έρθει στο 5ο λεπτό, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να βγαίνει απέναντι από τον τερματοφύλακα του και παρότι ήταν αμαρκάριστος, στόχευσε ψηλά πάνω από τα δοκάρια, σπαταλώντας μια σπάνια ευκαιρία, ειδικά για τα δικά του δεδομένα.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Πορτογάλος σούπερ σταρ όμως, το έκανε ο ΜακΤόμινεϊ, 3 λεπτά αργότερα, με σουτ από τα όρια της περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό κάνοντας το 1-0.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μετά το γκολ έδειξαν μια διάθεση να μείνουν πίσω και να δώσουν λίγο χώρο, ώστε να παίξουν αντεπιθέσεις, κάτι το οποίο δεν κράτησε πολύ, καθώς λίγα λεπτά αργότερα βγήκε ξανά στην επίθεση, ψάχνοντας ακόμα πιο έντονα το δεύτερο γκολ.

Στο οποίο έφτασε αρκετά κοντά με τον Λουκ Σο, ο αριστερός μπακ των γηπεδούχων με μια έξοχη ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή και εξαπέλυσε ένα πολύ δυνατό σουτ, με τη μπάλα όμως να περνάει λίγο έξω από το δοκάρι.

Η πίεση αυτή όμως έφερε καπνούς, καθώς στο 27ο λεπτό ο Σάντσο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε μια ντρίπλα στον αμυντικό και στη συνέχεια έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Μι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0 για την Γιουνάιτεντ.

Ακόμα και μετά το 2-0 οι γηπεδούχοι έδειξαν όρεξη να βρουν ένα ακόμα και το κατάφεραν, ο Μακτόμινεϊ έκανε μια σουτάρα έξω από την περιοχή, ο Χένεσεϊ προσπάθησε να το αποσοβήσει με τη μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι, το ριμπάουντ όμως πήρε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος με tap-in έγραψε το 3-0 στο 35’.

Η Μπέρνλι δεν έδειχνε πως μπορούσε να απειλήσει τη Γιουνάιτεντ, παρότι έβρισκε ευκαιρίες να πατήσει περιοχή, με τις τελικές της ενέργειες όμως να μην είναι αρκετά καλές. Παρ’ όλα αυτά τρία λεπτά μετά το 3-0, ο Λένον κατάφερε από το πουθενά να μειώσει σε 3-1, μετά από αδράνεια της άμυνας και δικό του ωραίο σουτ στη γωνία του Ντε Χέα.

Έριξε τον ρυθμό, έλεγξε το παιχνίδι και πήρε το τρίποντο

Ακόμα και μετά το γκολ όμως η Γιουνάιτεντ δεν σάστισε, συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίας χωρίς όμως να καταφέρει να αυξήσει το προβάδισμα της στο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με τους γηπεδούχους να έχουν τη μπάλα στην κατοχή τους, με τη διαφορά όμως πως δεν μπορούσαν να βρουν τις τελικές προσπάθειες του πρώτου μέρους και σε αυτό φάνηκε να φταίει η κακή επιλογή πασών στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, ήρθε από τον συνήθη ύποπτο, σε αυτή την αναμέτρηση, τον Σκότι ΜακΤόμινεϊ, ο νεαρός μέσος με ένα φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στο «γ», με τον τερματοφύλακα να καταφέρνει να την πετάξει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα.

Όσο πέρναγε η ώρα τόσο έπεφτε ο ρυθμός του αγώνα, η Μπέρνλι δεν έδειχνε πως μπορεί να απειλήσει και να βρει το δεύτερο γκολ, που θα την έβαζε για τα καλά στη διεκδίκηση βαθμών, ενώ η Γιουνάιτεντ έδειχνε να θέλει να «κλειδώσει» το αποτέλεσμα, το οποίο μπορούσε να πετύχει καθώς έλεγχε πλήρως το ρυθμό του αγώνα και ήταν εκείνη, η οποία έβγαζε επιθετική ενέργεια όταν το επιθυμούσε.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, το οποίο βρήκε την Γιουνάιτεντ να παίρνει μια σημαντική νίκη και ένα σημαντικό τρίποντο, κλείνοντας νικηφόρα τη σεζόν, ενώ η Μπέρνλι παρέμεινε στις θέσεις που οδηγούν στην Championship και θα πρέπει να κάνει μεγάλη προσπάθεια για να το αποφύγει.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-4-2): Ντε Χέα, Σο, Μαγκουάιρ, Μπαϊγί (66’ Βαράν), Γουάν-Μπισάκα, Μάτιτς, ΜακΤόμινεϊ, Γκρίνγουντ (81’ Νταλότ), Σάντσο, Ρονάλντο, Καβάνι

Μπέρνλι (4-4-2): Χένεσεϊ, Τέιλορ, Μι, Ταρκόφσκι, Λόουτον, Γκούντμουνσον, Κορκ (58’ Στέφενς), Γουέστγουντ, ΜακΝίλ (84’ Πίτερς), Γούντ, Λένον (74’ Βίντρα)