ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ - ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ 2-3: Αντόνιο και Λανζίνι έστειλαν τα «σφυριά» στην πεντάδα (hls)

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες επικράτησε με 3-2 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας χάρη στα γκολ των Αντόνιο και Λανζίνι.

Η Γουέστ Χαμ κατόρθωσε να περάσει από το «Σέλχαρστ Παρκ» κερδίζοντας με 3-2 την Κρίσταλ Πάλας για την 21η αγωνιστική της Premier League. Τα «σφυριά» προηγήθηκαν με τρία γκολ ήδη από το πρώτο μέρος του αγώνα και απέφυγαν το σοκ στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι «αετοί» έφτασαν μία ανάσα από την ισοφάριση.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα χάρη στους Αντόνιο (22′) και Λανζίνι (25′) εδραιώνοντας γρήγορα το προβάδισμά της.

Πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, ο Μανουέλ Λανζίνι σκόραρε και πάλι, αυτή τη φορά με εκτέλεση πέναλτι στο 45+5′ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν στο πρώτο μέρος οι «αετοί», το κατόρθωσαν στο δεύτερο 45λεπτο μετουσιώνοντας σε γκολ την κυριαρχία τους, έστω και προς το τέλος του αγώνα φτάνοντας μία ανάσα από την ισοφάριση. Ο Εντουάρντ μείωσε αρχικά σε 1-3 στο 83ο λεπτό και ο Ολίσε έκανε το 2-3 στο 90ο λεπτό, αλλά η Κρίσταλ Πάλας έφτασε μέχρι εκεί, αφού δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Κρίσταλ Πάλας (πρ. Πατρίκ Βιεϊρά): Γκουαΐτα, Άντερσεν, Γκουεΐ, Γουόρντ, Μίτσελ, Σλουπ, Μιλιβόγιεβιτς (60′ Ματετά), Χιούς (75′ Ριέντεβαλντ), Αγιού, Εντουάρντ, Μπεντέκε (68′ Ολίσε)

Γουέστ Χαμ (πρ. Ντέιβιντ Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Ντόουσον, Ντιόπ, Τσούφαλ, Τζόνσον (46′ Μασουακού), Ράις, Σούτσεκ, Μπόουεν, Μπενραχμά (71′ Βλάσιτς), Λανζίνι (89′ Νομπλ), Αντόνιο