ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ 2-0: Ο Κορέα της έκανε ποδαρικό

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τόσο για την Ατλέτικο, όσο και για τον Κορέα ξεκίνησε η χρονια, με τους «ροχιμπλάνκος» να κερδίζουν με 2-0 και τον Αργεντινό να πετυχαίνει και τα δύο γκολ του αγώνα.

Με το… δεξί ξεκίνησε το νέο έτος για την Ατλέτικο Μαδρίτης, με τους «ροχιμπλάνκος» να επιστέφουν στα θετικά αποτελέσματα ύστερα από 4 σερί ήττες στο πρωτάθλημα, μετά τη νίκη απέναντι στη Ράγιο Βαγιεκάνο με 2-0, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άνχελ Κορέα.

Πήρε ότι άξιζε

Αρκετά αμφίρροπο σε ότι είχε να κάνει με την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα ήταν το πρώτο ημίχρονο, καθώς καμιά ομάδα δεν μπορούσε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι όμως έδειχναν να ξέρουν τι να την κάνουν όταν την είχαν στα πόδια τους, βγάζοντας έτσι επιθετικές ενέργειες, σε αντίθεση με φιλοξενούμενους οι οποίοι δεν έδειχναν σε θέση να απειλήσουν τον Όμπλακ.

Οι «ροχιμπλάνκος» με βέλος της επίθεσης τον Γιανίκ Καράσκο, έδειχναν αρκετά επικίνδυνοι. Ο Βέλγος εξτρέμ με τις ντρίπλες του ταλαιπωρούσε αφάνταστα την αντίπαλη άμυνα, δίνοντας χώρο στους συμπαίκτες του να βγάλουν τελικές προσπάθειες.

Από μια τέτοια ήρθε και το πρώτο γκολ της Ατλέτικο, με τον Άνχελ Κορέα μα κάνει το 1-0 στο 28ο λεπτό με κοντινό πλασέ.

Ακόμα και μετά το 1-0 τα πράγματα δεν έδειχναν να αλλάζουν, οι δύο ομάδες κρατούσαν επί ίσοις όροις την κατοχή της μπάλας, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που έψαχναν το δεύτερο γκολ, το οποίο δεν κατάφεραν να βρουν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, με τη Ράγιο Βαγιεκάνο να τελειώνει το ημίχρονο χωρίς τελική στο στόχο.

Ο Κορέα σφράγισε τη νίκη

Το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε αρκετά με το πρώτο, από την αρχή του, αυτός που έκανε όμως τη διαφορά ήταν και πάλι ο Άνχελ Κορέα. Ο Αργεντινός κατάφερε μόλις 8 λεπτά στο δεύτερο μέρος να κάνει το 2-0, μετά από ασίστ του Ρέναν Λόντι, βάζοντας τις βάσεις για τη πρώτη νίκη του νέου έτους, από τη στιγμή που η Ράγιο δεν έδειχνε να μπορεί να κάνει κάτι για να αλλάξει τον αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι σε σχέση με το πρώτο μέρος κατάφεραν να βρουν τις δικές τους επιθετικές ενέργειες, χωρίς όμως να μπορέσουν να τις εκμεταλλευτούν για να μπουν ξανά στον αγώνα.

Πιο κοντά στο επόμενο γκολ, βρέθηκε η Ατλέτικο, με τον Καράσκο να κάνει μια πολύ όμορφη προσωπική ενέργεια, να μπαίνει στη περιοχή και να εξαπολύει ένα σουτ, το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι, σώζοντας τη Ράγιο από ένα 3-0.

Η Ατλέτικο αμυντικά έδειχνε να είναι απροσπέλαστη και ακόμα και μετά το 2-0 δεν απειλήθηκε ουσιαστικά καθόλου από την Ράγιο, καταφέρνοντας να κρατήσει το αποτέλεσμα, με ιδιαίτερη ευκολία, παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο, επιστρέφοντας στις νίκες και ξεπερνώντας τη Ράγιο Βαγιεκάνο στον βαθμολογικό πίνακα.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Τρίπιερ, Χιμένεθ, Ερμόσο, Ρέναν Λόντι, Καράσκο, Κοντογκμπιά, Ντε Πολ, Λεμάρ, Κορέα, Σουάρες

Ράγιο Βαγιεκάνο (4-2-3-1): Ζιντάν, Μπαγιού, Σάβελζιτς, Μάρας, Φραν Γκαρθία, Κομεσάνα, Βαλεντίν, Παλαθόν, Λόπεθ, Ροντρίγκεθ, Γκουαρδιόλα