ΤΣΕΛΣΙ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 2-2: Το κάνουν... πολύ εύκολο για τη Σίτι! (vids)

Σε ένα από τα πιο θεαματικά ντέρμπι, Τσέλσι και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Premier League…

Στο απογευματινό παιχνίδι του Στάμφορντ Μπριτζ, αναμφίβολα κέρδισε το ποδόσφαιρο! Βέβαια, πέρα από το ποδόσφαιρο κέρδισε και η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία είδε τις δύο αντιπάλους της για τον τίτλο να κονταροχτυπιούνται και να χάνουν δύο βαθμούς εκατέρωθεν, γεγονός που μείωσε ελάχιστα τη βαθμολογική διαφορά. Συν 10 από Τσέλσι και συν 11 από Λίβερπουλ, με τους κόκκινους να έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Ίσως το καλύτερο πρώτο ημίχρονο της σεζόν!

Από τα πρώτα 45λεπτα που θες να δεις και σε replay! Απίστευτος ρυθμός, η μπάλα πάνω – κάτω, επιθέσεις για σεμινάριο και άμυνες για… γέλια. Τέσσερα τέρματα, εκ των οποίων ένα γκολ ποίημα από τον Κόβασιτς.

Η αρχή του πρώτου ημιχρόνου στο Στάμφορντ Μπριτζ βρήκε τους γηπεδούχους να είναι απειλητικοί και να έχουν τον πρώτο λόγο. Βέβαια, το σκορ άνοιξαν πρώτοι οι «κόκκινοι» με τον Σαντιό Μανέ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το λάθος του Τσαλομπά και έδωσε το προβάδισμα στη Λίβερπουλ, μόλις στο 9ο λεπτό.

Το γεγονός αυτό οπισθοχώρησε αρκετά τους παίκτες του Τόμας Τούχελ, με αποτέλεσμα η ομάδα του νοσούντος Γιούργκεν Κλοπ να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι, στο 26′ με μία κούρσα του Σαλάχ και ένα πολύ έξυπνο τελείωμα από τον Αιγύπτιο οι «reds» έκαναν το 2-0, βάζοντας βάσεις για ένα πολύ εύκολο απόγευμα.

Βέβαια, τα δύο γκολ αφύπνισαν την Τσέλσι, η οποία πήρε τη μπάλα στα πόδια της, βρίσκοντας στο 42′ το γκολ για να μειώσει σε 2-1 με το απίθανο βολ-πλανέ του ΚόβασιτςΌμως, οι «μπλε» του Λονδίνου δεν έμειναν εκεί, καθώς τρία λεπτά αργότερα πέτυχαν την ισοφάριση με τον Πούλισικ.

Δεύτερο μέρος με ευκαιρίες και κατεβασμένα ρολά

Αμφότερες οι ομάδες, μετά το… τρελό πρώτο ημίχρονο, μπήκαν στην επανάληψη με σκοπό τη νίκη και τη μείωση της ψαλίδας από την πρώτη Μάντσεστερ Σίτι.

Ωστόσο, οι τερματοφύλακες έκαναν τα αδύνατα – δυνατά για να μη δεχθούν το τέρμα που ενδεχομένως θα στερούσε στην ομάδα τους ακόμα και τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ενδεικτικό παράδειγμα για τη δυσκολία επίτευξης κι άλλων τερμάτων στο δεύτερο ημίχρονο είναι η εκπληκτική επέμβαση του Μεντί στο σουτ του Σαλάχ, με τον Σενεγαλέζο πορτιέρο να πραγματοποιεί τεράστια εμφάνιση πριν φύγει για τις υποχρεώσεις του στο Copa Africa.

Οι ενδεκάδες:

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Τσαλόμπα (70′ Ζορζίνιο), Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Κόβασιτς, Αλόνσο, Μάουντ, Χάβερτς (79′ Χάντσον Οντόι), Πούλισιτς

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Άρνολντ, Κονάτε, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Φαμπίνιο, Χέμτερσον, Μίλνερ (69′ Κεϊτά), Μανέ (89′ Τζόουνς), Σαλάχ, Ζότα (69′ Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν)