LA LIGA: Η Θέλτα «άλωσε» την Ανδαλουσία με τρομερό Άσπας - Νέα γκέλα για την Σοσιεδάδ

Η ομάδα από το Βίγκο πέτυχε μεγάλη νίκη με 2-0 στην έδρα της Μπέτις ενώ η Ρεάλ, παρ’ ότι προηγήθηκε στην έδρα της Αλαβές, έμεινε τελικά στο 1-1.

Η Θέλτα χάρη στα δύο γκολ του Ιάγκο Άσπας στο πρώτο μέρος έφυγε με το διπλό από το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» μετά την νίκη με 2-0 επί της γηπεδούχου Ρεάλ Μπέτις για την 19η αγωνιστική της La Liga, που έχασε για δεύτερο σερί παιχνίδι, αλλά παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο αρχηγός της ομάδας του Βίγκο πρώτα άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 45+2′ «χτύπησε» ξανά σκοράροντας για το 0-2 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αφού όσο κι αν προσπάθησαν οι Ανδαλουσιάνοι στο δεύτερο 45λεπτο δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνα της ομάδας του Κουντέτ.

Ρεάλ Μπέτις (πρ. Μανουέλ Πελεγκρίνι): Σίλβα, Μπαρτρά, Ρουίθ, Μπεγιερίν, Μορένο, Καρβάλιο, Γκουαρδάδο (58′ Φεκίρ), Κανάλες (80′ Τέγιο), Λαϊνές (46′ Ρόδρι), Χουάνμι, Γουίλιαν Ζοσέ (58′ Ιγκλέσιας)

Θέλτα (πρ. Εντουάρντο Κουντέτ): Ντιτούρο, Γιοκουσλού, Ντομίγνκεθ, Αϊντόο, Γκαλάν, Μπέλτραν, Μέντεθ (86′ Βέιγκα), Σουάρεθ, Τσέρβι (90+3′ Φοντάν), Άσπας (90′ Νολίτο), Μίνα

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη εδώ και έξι αγωνιστικές στο ισπανικό πρωτάθλημα, αφού έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Αλαβές. Η είσοδος του Αντνάν Γιανουζάι στο 6ο λεπτό στην θέση του τραυματία Μπαρενετσέα βγήκε σε καλό στους βάσκους, αφού ο Βέλγος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με τέρμα που σημείωσε στο 14′. Μπορεί η ομάδα του Αλγκουαθίλ να είχε την κατοχή στο δεύτερο μέρος, όμως οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες κι έτσι κατόρθωσαν να φτάσουν και στην ισοφάριση με το γκολ του Χοσέλου με πέναλτι στο 58ο λεπτό, με τον Ισπανό στράικερ να φτάνει τα 10 τέρματα για την φετινή χρονιά.

Ντεπορτίβο Αλαβές (πρ. Χοσέ Μεντιλίμπαρ): Οβουόνο, Λαγκουάρντια, Λεζέν, Αγκιρεγκαμπίρια, Ντουάρτε, Εντιαγέ, Μαρτίν (46′ Μέντεθ), Μόγια, ντε λα Φουέντε (72′ Σιλά), Ριόχα, Χοσέλου

Ρεάλ Σοσιεδάδ (πρ. Ιμανιόλ Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Ζουμπέλντια (81′ Πατσέκο), Λε Νορμάντ, Ελουστόντο, Ρίκο, Γκουεβάρα (81′ Ζουμπιμέντι), Μερίνο, Σίλβα (76′ Σόρλοτ), Πόρτου (76′ Ντζουάχρα), Μπαρενετσέα (6′ Γιανουζάι), Άιζακ