ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΑΛΛΙΑΣ: Πέρασαν άνετα στους «16» Μονακό και Μαρσέιγ - Αποκλεισμός για Μπορντό και Ρεν

Οι Μονεγάσκοι και οι Μασσαλοί έκαναν το καθήκον τους κι εξασφάλισαν το εισιτήριό τους για την επόμενη φάση σε αντίθεση με τις Μπορντό και Ρεν.

Η Μονακό επικράτησε εύκολα της Κεβιγί Ρουέν με 1-3 και πήρε την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας. Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεν Γιεντέρ στο 33ο λεπτό και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Βόλαντ τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Σιντιμπέ μείωσε σε 1-2 στο 43′ μέχρι να έρθει στο δεύτερο μέρος και πάλι ο Βόλαντ για να διαμορφώσει το τελικό 1-3 στο 58′. Η Ρουέν τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες ελέω αποβολής του Σιντιμπέ στο 90+1′ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η Μαρσέιγ έπαιξε κι αυτή εκτός έδρας. Η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι επικράτησε με 3-0 στην έδρα της Σοβίνι και πήρε χωρίς να δυσκολευτεί την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι Μασσαλοί άνοιξαν το σκορ με τον Μίλικ στο 29ο λεπτό και διπλασίασαν τα τέρματά τους πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με τον Ουντέρ στο 41′. Ο Χαρίτ μπήκε στο 67ο λεπτό και δεκατρία λεπτά αργότερα σκόραρε για το 0-3 διαμορφώντας το τελικό αποτέλεσμα.

Με μία καταπληκτική εμφάνιση η Μπρεστ «καθάρισε» με 3-0 την Μπορντό αποκλείοντάς την από την συνέχεια του θεσμού και καταφέροντάς της έτσι ακόμη ένα «χτύπημα» στην ήδη πολύ δύσκολη σεζόν που διανύει, αφού ας μην λησμονούμε πως η ιστορική γαλλική ομάδα βρίσκεται ακριβώς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού στο πρωτάθλημα.

Ο Μουνιέ άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό με πέναλτι, ο Φεβρ με τον ίδιο τρόπο έκανε το 2-0 στο 81′ και ο Λε Ντουαρόν έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στο 90+4′ διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Αποκλεισμός-σοκ για την Ρεν του Μπρούνο Γκενεσιό, η οποία έμεινε στο 1-1 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση με την Νανσί και αποκλείστηκε στην διαδικασία των πέναλτι με 4-3.

Η Ρεν ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα, παρά το χαμένο πέναλτι του Γκιρασί στο 29ο λεπτό, με τον Ντοκού στο 58′. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπαϊρόν στο 78′ και έστειλαν το ματς στα πέναλτι.

Εκεί για την Νανσί αστόχησαν οι Μπαϊρόν και Σιμόες ενώ για την Ρεν οι Λαμπόρντ, Τελ και Μπαντέ.