ΜΑΓΙΟΡΚΑ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 0-1: Με Λουκ Ντε Γιόνγκ νίκησε και τις απουσίες

Ένα μεγάλο διπλό κατάφερε να πανηγυρίσει η Μπαρτσελόνα, με τους «μπλαουγράνα» να κερδίζουν με 1-0 την Μαγιόρκα, παίρνοντας σημαντικό τρίποντο και ανεβαίνοντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τη νίκη απέναντι στην Μαγιόρκα κατάφερε να πανηγυρίσει η Μπαρτσελόνα, με τους «μπλαουγράνα», παρά τις πολλές απουσίες, κυρίως λόγο κορωνοϊού, να φεύγουν με το τρίποντο από την έδρα των «μπερμεγιόνες» με γκολ του Λουκ Ντε Γιονγκ.

Ήταν ανώτερη και βρήκε το γκολ που δικαιούταν

Με πολλά νέα πρόσωπα, λόγο των πολλών απουσιών λόγο covid-19, καρτών αλλά και τραυματισμών ξεκίνησε την αναμέτρηση με την Μαγιόρκα, η Μπάρτσα. Οι φιλοξενούμενοι παρότι δεν είχαν την καλύτερή τους ενδεκάδα στο γήπεδο μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και έδειξαν να ελέγχουν την ροή του αγώνα.

Η πρώτη φάση δεν άργησε να έρθει για τους «μπλαουγράνα», με τον Ιλίας Ακομάχ να σουτάρει από τα όρια της περιοχής και τον τερματοφύλακα της Μάλαγα να στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ στο 10ο λεπτό.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κρατάνε καλά τη μπάλα, γυρίζοντας την με ακρίβεια, κυρίως στο χώρο του κέντρου, χωρίς όμως να μπορούν να βρουν τις μεγάλες φάσεις.

Η Μαγιόρκα από την άλλη δεν έδειχνε ικανή να κρατήσει την κατοχή της μπάλας, γι’ αυτό και προσπάθησε να βρει τις δικές τις ευκαιρίες μέσα από τις αντεπιθέσεις, βρίσκοντας ανοργάνωτους τους «μπλαουγράνα» στα μετόπισθεν, ένα πρόβλημα το οποίο είναι γνωστό πως έχει και παρά τις όποιες ευκαιρίες κατάφερε να βρει, δεν απείλησε ουσιαστικά των Τερ Στέγκεν.

Η πρώτη μεγάλη φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 30ο λεπτό με τον Λουκ Ντε Γιονγκ, με ένα σουτ του μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατευθύνθηκε στο δοκάρι του Ρέινα.

Το παιχνίδι έδειχνε να κατευθύνεται στο ημίχρονο στην ισοπαλία, ο Λουκ Ντε Γιονγκ όμως είχε διαφορετική ιδέα, καθώς ότι δεν κατάφερε με σουτ στο ημίωρο του αγώνα το πέτυχε στο 44’ με το κεφάλι, μετά από σέντρα ασίστ του Μινγκέθα, γράφοντας το 1-0, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Έμεινε από δυνάμεις – Την έσωσε ο Τερ Στέγκεν

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μαγιόρκα να θέλει να κάνει παιχνίδι, και προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, κάτι το οποίο όμως δεν κράτησε πολύ, καθώς ύστερα από μερικά λεπτά η Μπάρτσα κατάφερε να πάρει ξανά τη μπάλα στα δικά της πόδια.

Οι «μπλαουγράνα» στο δεύτερο φάνηκε πως είχαν στο μυαλό τους πιο πολύ να κρατήσουν το σκορ παρά να βρουν ένα δεύτερο γκολ, κάτι που μπορούσε να γίνει αντιληπτό από τον χαμηλότερο ρυθμό του δεύτερου 45λέπτου.

Όσο πέρναγε η ώρα η ομάδα που φαινόταν ότι θα μπορούσε να βρει ένα ακόμα γκολ ήταν η Μπάρτσα, χωρίς όμως να μπορεί να βρει τη ευκαιρία που θα τους έδινε ένα μεγαλύτερο προβάδισμα από το εύθραυστο 1-0.

Από το 70 και μετά η αναμέτρηση άρχισε να γίνετε πιο… physical, οι δύο ομάδες έπεφταν δυναμικά στα μαρκαρίσματά τους και τα φάουλ άρχισαν να διαδέχονται το ένα το άλλο, με τον Λαόθ όμως να μην κάνει χρήση των καρτών του, μέχρι και πολύ αργά στην αναμέτρηση.

Η Μαγιόρκα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ανέβασε την πίεσή της και άρχισε να πατάει πιο συχνά περιοχή, ενώ έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση με τον Κόστα να βρίσκει σουτ, μέσα από την περιοχή στο 90+2’ με τον Τερ Στέγκεν όμως να κάνει την επέμβαση του αγώνα και να κρατάει το προβάδισμα για την ομάδα του.

Ένα προβάδισμα που κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι το τέλος, παίρνοντας ένα πολύ μεγάλο διπλό, ειδικότερα μετά και τις πολλές απουσίες που είχε.

Μαγιόρκα (4-2-3-1): Ρέινα, Μαφέο, Βαλιέντ, Ρουσό, Κόστα, Μπατάγλια, Μπάμπα Μοχάμεντ (61’ Ρουίθ Ντε Γκαλαρέτα), Λι (71’ Γιάμπρες), Σάντσεθ (70’ Εμπουλά), Ροντρίγκεθ, Άνχελ (61’ Νίνο)

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα, Πικέ, Γκαρθία, Αραούχο, Νίκο (71’ Σανθ), Ντε Γιονγκ, Πουτς, Ακομάχ, Χούτγλα, Λουκ Ντε Γιονκ