ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΙΩΝΙΚΟΣ 1-0: Με τέτοιον Περέα δεν καταλαβαίνει ούτε από... κορωνοϊό!

Μία πολύ σημαντική νίκη, παρά τα τεράστια προβλήματα με τον κορωνοϊό, πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας με 1-0 του Ιωνικού χάρη σε γκολ του Περέα!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχτηκε τον Ιωνικό με μόλις 16 παίκτες στην αποστολή και χωρίς αναπληρωματικό τερματοφύλακα, ελέω κορωνοϊού, αλλά με το γκολ του Περέα από το 51′ επικράτησε 1-0 και επέστρεψε στις νίκες.

Οι Ηπειρώτες μετρούσαν δύο σερί ήττες από ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό, αλλά έφτασαν στους 25 βαθμούς στοχεύοντας με όλο και περισσότερες πιθανότητες την είσοδο στα playoff. Στους 14 και την 11η θέση της βαθμολογίας έμεινε η ομάδα της Νίκαιας.

Ο αγώνας

Η πρώτη στιγμή του παιχνιδιού ήρθε από την πλευρά των φιλοξενούμενων, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άοσμαν πέρασε άουτ στο 8ο λεπτό, για να έρθει η απάντηση με τη διπλή ευκαιρία των Λιάσου και Περέα στο 14′, όταν πρώτα ο Χουτεσιώτης και μετέπειτα οι αμυνόμενοι του Ιωνικού απομάκρυναν.

Με τον Λιάσο να ανεβάζει απόδοση, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μονομαχίες και μέτρα στο γήπεδο. Η ομάδα της Νίκαιας ήταν αρκετά συμπαγής με τις δύο γραμμές άμυνας, χωρίς να αφήσει τους επιθετικούς των Ιωαννίνων να συνεργαστούν και να πατήσουν περιοχή, με ένα σουτ του Σνάιντερ στο 35′ να μπλοκάρεται από τον Χουτεσιώτη.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο, με τον Μεταξά να περνάει στο παιχνίδι τον Μορέιρα, αντί του τραυματία Σνάιντερ. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο ΠΑΣ πέτυχε ό,τι δεν κατάφερε στα πρώτα 45 λεπτά. Η άμυνα του Ιωνικού ήταν ανοργάνωτη, με τον φρέσκο Μορέιρα να βγάζει τον Μιλιντσεάνου και τον Περέα σε συνθήκη δύο εναντίον ενός. Ο Χουτεσιώτης είχε απάντηση στο σουτ του πρώτου, αλλά ο δεύτερος ήρθε να κάνει το απλό tap-in για να ανοίξει το σκορ στο 51′.

Ο Ιωνικός έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Λένις στο 55′ για να ισοφαρίσει άμεσα, όταν ο Κολομβιανός βρέθηκε απέναντι στον Σούλη και δεν μπόρσε να σημαδέψει σωστά, με την μπάλα να περνάει πάνω από το δοκάρι.

Το 1-0 ήταν η ιδανική συνθήκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα, που με περισσότερη ασφάλεια στην άμυνά του έψαξε τις αντεπιθέσεις. Σε μία τέτοια κατάσταση ένα σουτ του Μιλιντσεάνου πέρασε άουτ στο 71′. Οι γηπεδούχοι έδειχναν πιο απειλητικοί, αφού ο Ιωνικός, παρά την κινητικότητα του Άοσμαν, δεν έβρισκε τρόπο να προσεγγίσει την περιοχή του Σούλη.

Μία παρόμοια φάση με αυτή του γκολ συνέβη και στο 85′, όταν οι Μίνα και Περέα βγήκαν φάτσα με τον Χουτεσιώτη και το εξαιρετικό πλασέ του δεύτερου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Περέα, που ήταν μακράν ο κορυφαίος της βραδιάς, συνέχιζε να ταλαιπωρεί στον ανοιχτό χώρο τον Ιωνικό, με τους φιλοξενούμενους να… αποδέχονται το τελικό 1-0 στους «Ζωσιμάδες».

ΠΑΣ Γιάννινα: Σούλης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Λιάσος, Μπρένερ, Σνάιντερ (46′ Μορέιρα), Ντομίνγκεθ, Μιλιντσεάνου (82′ Μίνα), Περέα (90+1′ Σιόντης)

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Γκοτσούλιας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσεζ (76′ Κάνιας), Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο, Λένις (59′ Καμπράλ), Άοσμαν, Κιάκος (59′ Μάντζης), Μάναλης (59′ Τουράμ)