ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΟΦΗ 1-0: Με Ριέρα βήμα για τα πλέι οφ

Μια δύσκολη νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει ο Αστέρας Τρίπολης, απέναντι στον ΟΦΗ, τον οποίο και κέρδισαν με 1-0 με γκολ του Ριέρα, μειώνοντας τη διαφορά στους 2 βαθμούς από την 6η θέση.

Σπουδαία νίκη κατάφερε να πετύχει η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς, απέναντι στον ΟΦΗ. Ο Αστέρας σε ένα μέτριο από πλευράς ποιότητας παιχνίδι κατάφερε να πάρει τους 3 βαθμούς χάρη σε γκολ του Ριέρα στο 38ο λεπτό.

Ακολούθησε το πλάνο και βρήκε το γκολ

Χωρίς ρυθμό και με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους ξεκίνησε η αναμέτρηση μεταξύ του Αστέρα Τρίπολης και του ΟΦΗ. ΄Στα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι έδειξαν να θέλουν να αξιοποιήσουν κάποιες στημένες φάσεις που είχαν χωρίς όμως να μπορέσουν να βρουν κάποια σοβαρή τελική προσπάθεια.

Ο ΟΦΗ από τη δική του πλευρά έδειχνε να θέλει να εκμεταλλευτεί τα λάθη των γηπεδούχων στις μεταβιβάσεις και παρότι έκλεψε αρκετές μπάλες, δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του στον Παπαδόπουλο.

Τις πρώτες μεγάλες φάσεις της βρήκε ο Αστέρας και οι δύο μετά από σέντρες στην περιοχή, πρώτα με τον Σίτο στο 22ο λεπτό, με την μπάλα να πηγαίνει λίγο πάνω από το δοκάρι και στη συνέχεια με τον Μπαράλες στο 26ο λεπτό να κάνει κίνηση στο δεύτερο δοκάρι να παίρνει την κεφαλιά και τον Βάτερμαν να κάνει μια σπουδαία επέμβαση.

Η πρώτη τελική του ΟΦΗ ήρθε στο 28ο λεπτό με τον Ναμπί να βρίσκει σουτ μέσα από την περιοχή, χωρίς όμως να απειλεί τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ακόμα και μετά την πρώτη επιθετική ενέργεια του ΟΦΗ τα πράγματα δεν άλλαξαν, οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα και να μπορούν να βγάλουν πιο εύκολα τελικές προσπάθειες, το οποίο συνέχισαν να κάνουν.

Το γκολ έδειχνε να… έρχεται και ο Αστέρας το βρήκε, με τον γνωστό του τρόπο, τον τρόπο που απειλούσε, η μπάλα στα άκρα γέμισμα στην περιοχή, αυτή τη φορά χαμηλά και τον Ριέρα να «εκτελεί» ανενόχλητος έξω από την μικρή περιοχή, κάνοντας το 1-0 στο 38’.

Τα πράγματα μετά το γκολ ηρέμισαν, με τους γηπεδούχους να χάνουν μια καλή ευκαιρία λίγο πριν πάνε στα αποδυτήρια με τον Καστάνιος να μην μπορεί να πλασάρει, παρότι βγήκε απέναντι στον Παπαδόπουλο, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να μπλοκάρει τη μπάλα και να στέλνει την ομάδα του με το 1-0 στην ανάπαυλα.

Έπεσε ο ρυθμός – Πήρε τη νίκη ο Αστέρας

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πραγματοποιούν από μια αλλαγή, για τον Αστέρα τη θέση του Καπίγια πήρε ο Σόνι, ενώ για τον ΟΦΗ τη θέση του Καμάο, πήρε ο Τσιλιανίδης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος δείχνοντας τη θέληση να βρουν ένα ακόμη γκολ, ώστε να «κλειδώσουν» την αναμέτρηση και παρότι βρισκόντουσαν μπροστά με 1-0, είχαν αρκετά ψηλά τις γραμμές, πιέζοντας από τις παρυφές της αντίπαλης περιοχής.

Η κατοχή της μπάλας συνέχισε να πηγαίνει μια με τη μία ομάδα και μια με την άλλη, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να αξιοποιήσουν καλύτερα το δικό τους κομμάτι, βρίσκοντας την πρώτη σεβαστή φάση του δεύτερου μέρους, με τον Λάμπρου, αφού πρώτα ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Όσο πέρναγε η ώρα ο ΟΦΗ έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να ψάχνει για το γκολ της ισοφάρισης, ο Αστέρας από εκεί που πίεζε ψηλά, γύρισε πίσω και άρχισε να παίζει πιο πολύ με τις αντεπιθέσεις, ενώ οι μονομαχίες ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, γινόντουσαν όλο και πιο δυνατές, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να κάνει χρήση της κίτρινης κάρτας όλο και περισσότερο.

Από τους γηπεδούχους ο πιο δραστήριος του δευτέρου μέρους ήταν ο Σόνι, ο νεαρός μεσοεπιθετικός έδωσε άλλη πνοή στην ομάδα του Αστέρα και ήταν ο μόνος που έδειχνε να απειλεί για τους γηπεδούχους, έχοντας και την καλύτερη φάση στο δεύτερο μέρος, με ένα σουτ έξω από την περιοχή στο 79’, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Βάτερμαν με δυσκολία.

Στα τελευταία λεπτά τίποτα δεν φάνηκε πως θα μπορούσε να αλλάξει, καθώς ο Αστέρας Τρίπολης, με την βοήθεια και των αλλαγών του Μίλαν Ράσταβατς, κατάφερε να κρατήσει με σχετική ευκολία το αποτέλεσμα, παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο.

Αστέρας Τρίπολης (4-2-3-1): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Ατιένθα, Χριστόπουλος, Αλβάρες, Μουνάφο, Κανελλόπουλος (77’ Βαλιέντε), Καπίγια (46’ Σόνι), Ριέρα (67’ Σέσκ), Σίτο (66’ Κόστα), Μπαράλες

ΟΦΗ (4-2-3-1): Βάτερμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Ντε Γκούζμαν (86’ Στάικος), Γκαγιέχος (64’ Γρίβας), Καμάου (46’ Τσιλιανίδης), Ναμπί (58’ Φαν Ντούινεν), Λάμπρου, Καστανιάνος (65’ Νέιρα)