EURO 2020: Οι Τσέχοι πέτυχαν την έκπληξη και απέκλεισαν τους Ολλανδούς με 2-0 στη φάση των «16»

Η πρώτη έκπληξη μεγατόνων στους «16» του Euro είναι γεγονός: Τσεχία – Ολλανδία 2-0 με παίκτη – κλειδί τον υποψήφιο διάδοχο του Ζοσέ Σα στον Ολυμπιακό.

Άλλη μία νίκη κόντρα στην Ολλανδία, σε τελική φάση EURO, πανηγύρισαν οι Τσέχοι παίρνωντας τη νίκη με 2-0 και συνάμα το εισιτήριο για τη φάση των «8» της διοργάνωσης, εκεί όπου θα βρεθούν αντίπαλοι με τη Δανία, η οποία χθες πήρε την πρόκριση με εμφατική νίκη κόντρα στην Ουαλία, με 4-0.

Σ’ ένα παινχίδι που γρήγορα θα διαγραφτεί από τη μνήμη μας, ελέω σκορ και θεάματος, οι Τσέχοι άντεξαν την πίεση των «Οράνιε» και εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό τους πλεονέκτημα (κόκκινη Ντε Λιχτ) με δύο γκολ των Χόλες και Σικ διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 και έκαναν την «έκπληξη» κόντρα στους Ολλανδούς.

Φαίνεται πως οι Ολλανδοί έχουν βρει το «μάστορά» τους, αφού οι Τσέχοι, στο πρόσφατο παρελθόν, έχουν νικήσει τους «Οράνιε» με 3-2 και 2-1, για την προκριματική φάση του EURO 2016.

[5]

ΤΑ ΑΝΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΑ ΚΟΡΝΕΡ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Η επιθετική πίεση των Ολλανδών αποκρούστηκε όλες τις φορές από την άμυνα των Τσέχων. Πολλές φορές, μάλιστα, οι «Οράνιε» γέμισαν την περιοχή του Βάτσλικ, έχοντας κερδίσει 6 κόρνερ στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, οι κακές εκτελέσεις, αλλά και οι σωστές τοποθετήσεις των Τσέχων αμυντικών δεν άφησαν την ομάδα του Ντε Μπουρ να πάρει κάτι από τις στημένες φάσεις του πρώτου 45λεπτου.

ΤΟ ΟΛΛΑΝΔΙΚΟ «ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ» ΣΤΟΝ ΑΞΟΝΑ

Οι Τσέχοι εμφανίστηκαν στο παιχνίδι πάρα πολύ πειθαρχημένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα. Οι τοποιθετήσεις τόσο στον άξονα, όσο και στο κέντρο της άμυνας ήταν ιδανικές, ώστε να χαλάσουν τη δημιουργία των Ολλανδών. Κατάφεραν ν’ απομονώσουν τον Ντε Γιόνγκ, ενώ ανάγκασαν τον Βαϊνάλντουμ να περιφέρεται στο γήπεδο σε έναν πιο ελεύθερο ρόλο βάζοντας τον σε… άγνωστα «νερά».

ΤΟ ΤΡΙΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε σε «rock» ρυθυμούς. Στο τρίλεπτο 50’ με 53’ συνέβησαν γεγονότα που άλλαξαν την ιστορία όλου του παιχνιδιού. Αρχικά η επέμβαση του Βάτσλικ, που αρνήθηκε το 1-0 στον Μάλεν και στη συνέχεια η κόκκινη του Ντε Λιχτ, η οποία δόθηκε με παρέμβαση VAR. Από εκεί και πέρα οι Τσέχοι πήραν πρωτοβουλίες και βγήκαν μπροστά στο παιχνίδι βρίκοντας το γκολ της πρόκρισης.

Η ΚΑΚΙΣΤΗ ΕΞΟΔΟΣ ΤΟΥ ΣΤΕΚΕΛΕΝΜΠΟΥΡΓΚ ΚΑΙ ΤΟ 1-0 ΤΗΣ ΤΣΕΧΙΑΣ

Οι Ολλανδοί δεν εκμεταλλεύτηκαν τα κόρνερ, κάτι που έκαναν οι Τσέχοι. Στο 69’ η πολύ καλή εκτέλεση κόρνερ, σε συνδυασμό με την κάκιστη έξοδο του Στεκέλενμπουργκ έδωσαν την ευκαρία στους Τσέχους να βρεθούν μπροστά στο σκορ, μετά από κεφαλιά του Χόλες που δεν αστόχησε σε άδειο τέρμα. Οι Ολλανδοί «πληρώνουν» την επιλογή τους να αγωνιστούν με έναν… συνταξιούχο τερματοφύλακα στην τελική φάση του EURO 2020.

ΣΚΟΡΑΡΕΙ ΚΑΤΑ ΡΙΠΑΣ Ο ΣΙΚ

Το 4 στα 4 πέτυχε ο Τσέχος επιθετικό, ο οποίος είναι πιο «καυτός» από ποτέ και πυροβολεί τα αντίπαλα δίχτυα. Ο ίδιος έχει 4 γκολ σε 4 αγωνιστικές είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής της Τσεχίας μαζί με τον τερματοφύλακά της, Τόμας Βάτσλικ.