ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ SUPER LEAGUE: Η ΑΕΚ στο -9 από τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός απειλεί τον ΠΑΟΚ στην 3η θέση

Ο Παναθηναϊκός με τη νίκη του 2-0 επί του Άρη πάτησε ξανά στην τετράδα και απειλεί τον ΠΑΟΚ στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός με γκολ των Παλάσιος, Αϊτόρ επιβλήθηκε στη «Λεωφόρο» του Άρη με 2-0 και προσπέρασε τον ΠΑΣ Γιάννινα, ανεβαίνοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας μετά τη διεξαγωγή της (κουτσουρεμένης) 16ης αγωνιστικής

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να λυγίσει τον τερματοφύλακα Βέρχουλστ και έμεινε στο 0-0 με τον ουραγό Απόλλωνα στη Ριζούπολη.

Σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η ΑΕΚ πέρασε (2-0) σχετικά εύκολα από τη Λαμία.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη μείωσε στους 9 τη διαφορά από τον Ολυμπιακό ενώ ξέφυγε 5 βαθμούς από τον 3ο ΠΑΟΚ (του οποίου το ματς με τον Παναιτωλικό αναβλήθηκε).

Ο ΠΑΣ Γιάννινα χρειάστηκε να φτάσει στο 51ο λεπτό για να κάμψει την αντίσταση του Ιωνικού χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Χουάν Χοσέ Περέα.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά έκανε ποδαρικό με το δεξί στο 2022 και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να πανηγυρίσει μια δύσκολη νίκη (1-0) απέναντι στον ΟΦΗ, χάρις στο γκολ του Ριέρα, και να μειώσει τη διαφορά στους 2 βαθμούς από την 6η θέση.