ΤΣΕΛΣΙ - ΤΟΤΕΝΑΜ 2-0: Ο Τούχελ κέρδισε τον Κόντε και πήρε καθαρό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό

Τη νίκη με 2-0 κατάφερε να πανηγυρίσει η Τσέλσι, απέναντι στην Τότεναμ, με την ομάδα του Τόμας Τούχελ να κάνει ένα εκπληκτικό παιχνίδι, παίρνοντας ένα καλό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

Επίδειξη δύναμης στον αγώνα απέναντι στην Τότεναμ, έκανε η Τσέλσι. Οι «μπλε» του Λονδίνου, ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και με γκολ του Κάι Χάβερτς και αυτογκόλ του Μπεν Ντέιβις, πήραν σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του League Cup.

Γκολ από τα αποδυτήρια και καθολική υπεροχή

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο κατάφερε να ξεκινήσει την αναμέτρηση η Τσέλσι. Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Κάι Χάβερτς, μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από κλέψιμο της μπάλας από τον Αλόνσο, ο Ισπανός έδωσε τον Γερμανό, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 1-0.

Οι «μπλε» μετά το γκολ συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και ζήλο για τη νίκη, πίεζαν ψηλά την Τότεναμ, κάτι που δεν την άφησε να κάνει το παιχνίδι της, ενώ έχανε και με ευκολία τη μπάλα, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ελέγξουν την ροή της αναμέτρησης.

Τα ποσοστά της κατοχής ήταν κάτι παραπάνω με το μέρος τους, ενώ δεν έδειχναν σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους πως μπορούν να ισοφαριστούν και από τη στιγμή που η Τότεναμ δεν μπορούσε να βρει ευκαιρία για γκολ, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Η Τσέλσι κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζίγιετς, ο Μαροκινός έκανε μια επικίνδυνη σέντρα, την οποίο δεν κατάφεραν να διώξουν οι παίκτες της Τότεναμ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Γιορίς, για το 2-0, μετά από καραμπόλα και αυτογκόλ του Μπεν Ντέιβις.

Το δεύτερο γκολ και ο τρόπος με τον οποίον ήρθε, έδειξε να σαστίζει την Τότεναμ, οι γηπεδούχοι όμως δεν μπόρεσαν να το επωφεληθούν για να βάλουν και ένα τρίτο γκολ πριν το ημίχρονο, πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια με το 2-0, έχοντας καταφέρει να κρατήσουν τους «σπερς» χωρίς τελική προσπάθεια.

Κράτησε το προβάδισμα και έκανε βήμα τελικού

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν από μια αλλαγή, για την Τσέλσι τη θέση του σκόρερ του πρώτου γκολ, Κάι Χάβερτζ πήρε ο επίσης Γερμανός Τίμο Βέρνερ και για την Τότεναμ ο Εντομπελέ πήρε τη θέση του Ντόχερτι, κάνοντας πιο επιθετικούς τους φιλοξενούμενους.

Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης ήταν διαφορετικά απ’ ότι στο πρώτο, καθώς η Τότεναμ πήρε τη μπάλα στα πόδια της, ψάχνοντας να δημιουργήσει, καταφέρνοντας να βρει την πρώτη της φάση στο 51’, μέσα από μια στημένη φάση και επ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κέιν, με τον Κέπα όμως να αποκρούει.

Από τη στιγμή που η Τότεναμ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ του δευτέρου μέρους, η Τσέλσι έφερε ξανά τον αγώνα στα δικά της μέτρα και με αιχμή του δόρατος τον Βέρνερ προσπάθησε να βρει ένα ακόμη γκολ.

Οι γηπεδούχοι παρότι κέρδιζαν με 2-0, ήταν η ομάδα η οποία προσπαθούσε να βάλει κι άλλο γκολ, ένα γκολ που με βάσει τις ευκαιρίες του αγώνα αλλά και την εικόνα το άξιζε, χωρίς όμως να καταφέρει να το βρει.

Παρ’ όλα αυτά κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της, μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, χωρίς ουσιαστικά να κινδυνέψει σοβαρό, κλείνοντας την αναμέτρηση με το 2-0, κάνοντας το πρώτο βήμα για τον τελικό του League Cup.

Τσέλσι (4-2-3-1): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Σαρ, Αλόνσο, Σαούλ (73’ Λόφτους-Τσικ), Ζορζίνιο, Ζίγιετς (79’ Πούλισιτς), Μάουντ (73’ Κόβασιτς), Χάβερτζ (46’ Βέρνερ), Λουκάκου

Τότεναμ (3-4-3): Γιορίς, Τανγκάνγκα, Σάντσεθ, Ντέιβις, Έμερσον Ρόγιαλ, Χόιμπιεργκ, Σκιπ (73’ Γουίνκς), Ντόχερτι (46’ Εντομπελέ), Λούκας Μόουρα (80’ Χιλ), Σον (79’ Λο Σέλσο), Κέιν