SERIE A: Σώθηκε στα «χασομέρια» η Λάτσιο - Άνετη επικράτηση για Βερόνα (hls)

Στην αγωνιστική που έκανε ποδαρικό στην Serie A, η Λάτσιο κατάφερε να πάρει την ισοφάριση (3-3) κόντρα στην Έμπολι στις καθυστερήσει της αναμέτρησης, με την Βερόνα να επικρατεί εύκολα της Σπέτσια με 2-1…

Ένα γκολ του Σεργκέι Μιλίνκοβιτς Σάβιτς στο τέλος έσωσε το βαθμό της (χορταστικής) ισοπαλίας 3-3 για τη Λάτσιο κόντρα στην Έμπολι.

Η Έμπολι, μέχρι το 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έμοιαζε να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη επί της Λάτσιο μέσα στο “Ολίμπικο”, ειδικά μετά την απόρκρουση του Γκουλιέλμο Βικάριο στο πέναλτι του Τσίρο Ιμόμπιλε στο 86′.

Ωστόσο ο Μιλίνκοβιτς Σάβιτς είχε άλλη άποψη, δίνοντας το «φιλί της ζωής» στους «λατσιάλι» και να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3 για την 20ή αγωνιστική της Serie A.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τρία γκολ μέσα στα πρώτα 14 λεπτά. Μόλις στο 8′, οι Νεντίμ Μπαϊράμι και Σίμον Ζουρκόβσκι είχαν δώσει σημαντικό προβάδισμα για τους Τοσκανούς. Ο Τσίρο Ιμόμπιλε μείωσε έξι λεπτά αργότερα και στο 66′ ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς Σάβιτς ισοφάρισε για τους “λατσιάλι”, που είχαν αρκετές ευκαιρίες.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πήγαν πίσω όμως και στο 75′ ο Φεντερίκο ντι Φραντσέσκο τους έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ κρατώντας τη νίκη στα χέρια τους. Τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν το «τρίποντο» καθώς στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινή κεφαλιά του Σέρβου μέσου, ισοφαρίστηκαν σε 3-3.

Την ίδια ώρα, η Βερόνα πέτυχε το «διπλό» στην έδρα της Σπέτσια. Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ επικράτησε με 2-1 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζιανλούκα Καπράρι. Ο 28χρονος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση ανοίγοντας το σκορ στο 59′, κάνοντας το 2-0 στο 70′ με τη γηπεδούχο να μειώνει στο 85′ με τον Έρλιτς