ΚΑΛΛΙΘΕΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β' 1-0: Ο Μανθάτης χάρισε τη νίκη με γκολ στο ντεμπούτο του (hls)

Ο νεοαποκτηθείς εξτρέμ της Καλλιθέας πέτυχε ένα υπέροχο τέρμα με κεφαλιά που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου με 1-0 απέναντι στους «πράσινους» που δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον εξαιρετικό Βοσνιάδη.

Η Καλλιθέα έκανε την τρίτη σερί της νίκη επικρατώντας με 1-0 στην έδρα της του Παναθηναϊκού Β’ για την 12η αγωνιστική της Super League 2. Οι «πράσινοι» δεν έθελξαν με την απόδοσή τους και το γκολ που δέχθηκαν τόσο νωρίς χρονικά και τους έβαλε να κυνηγάνε στο σκορ βάζοντας επιπλέον πίεση σίγουρα δεν βοήθησε την ομάδα του Γιάννη Βονόρτα.

Η ομάδα των Νοτίων Προαστίων ξάφνιασε τους «πράσινους» αφού ευτύχησε να προηγηθεί με 1-0 μόλις στο 2ο λεπτό χάρη σε γκολ του Μανθάτη στο ντεμπούτο του με την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου με υπέροχη κεφαλιά.

O Παναθηναϊκός συνήλθε από το σοκ κι έχασε την πρώτη του ευκαιρία στο 13ο λεπτό, όταν ο Βαγιανίδης έκανε την συρτή σέντρα και ο Τσιριγώτης πλάσαρε στην κίνηση, αλλά ο Βοσνιάδης απόκρουσε.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έχασε μία τεράστια ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμά της στο 34′, όταν ο Μουνιέ σούταρε από πλάγια δεξιά κι έξω από την μεγάλη περιοχή του Χριστογεώργου, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του «τριφυλλιού».

Οι «πράσινοι» απείλησαν εκ νέου την εστία του Βοσνιάδη με διπλή ευκαιρία στο 36′, όταν ο Σιδεράς έπιασε το σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, αλλά ο κίπερ της Καλλιθέας απόκρουσε με τη βοήθεια του δοκαριού. Μετά από σέντρα από το κόρνερ που κέρδισε ο Παναθηναϊκός στην προηγούμενη φάση, ο Έλληνας κίπερ δήλωσε ξανά παρόν αποκρούοντας νέο σουτ μέσα από την περιοχή.

Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 υπέρ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα δεν ανέβηκε. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 60ο λεπτό από την Καλλιθέα μ’ ένα σουτ του πρώην «πράσινου» Μουνιέ που πέρασε άουτ.

Η ομάδα του Γιάννη Βονόρτα χρειάστηκε να φτάσει σοτ 90ο λεπτό για να δημιουργήσει την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μπιλάλ, που είχε μπει στο παιχνίδι μόλις έξι λεπτά, να πιάνει το σουτ μέσα από περιοχή, αλλά τον Βοσνιάδη να του λέει «όχι».

Έτσι το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε με την Καλλιθέα να παίρνει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς που την έφεραν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς, με το «τριφύλλι» να μένει 9ο με 13.

Καλλιθέα (Λεωνίδας Βόκολος): Βοσνιάδης, Ρώσση, Ευαγγέλου, Κύργιας, Ρέντζας, Μπουλούλης, Ντιμίτριους (68′ Νάτσης), Ομάρ (72′ Τσιντώνης), Μουνιέ (68′ Χασανμπέγκοβιτς), Κυνηγόπουλος, Μανθάτης (42′ Κωστίκας).

Παναθηναϊκός Β (Γιάννης Βονόρτας): Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης (80′ Κούτσιας), Ρόμπι (71′ Αντωνίου), Καρβούνης (46′ Φρόκου), Μαραθωνίτης (70′ Τουρκοχωρίτης), Μαρτίνης, Τσιριγώτης, Ηλιάδης (84′ Μπιλάλ).