FA CUP: Τα λεφτά δεν έφεραν την... πρόκριση στη Νιουκάστλ - Άνετη νίκη η Λέστερ (vids)

Η Κέιμπριτζ, «πάγωσε» το «Σεντ Τζέιμς Παρκ» επικρατώντας 1-0 της Νιουκάστλ, αφήνοντάς εκτός διοργάνωσης, ενώ η Λέστερ είχε εύκολο έργο επί της Γουότφορντ (4-1)

Την μεγαλύτερη ίσως έκπληξη του Κυπέλλου Αγγλίας μας επεφύλασσε η Κέιμπριτζ, η οποία κατάφερε να επικρατήσει της Νιουκάστλ εκτός έδρας 1-0 και να πάρει το εισητήριο για την επόμενη φάση του FA Cup.

To γκολ που έστειλε τους φιλοξενούμενους στα… ουράνια, πέτυχε ο Αϊρονσάιντ στο 56’. Για τις «καρακάξες», στο σημερινό ματς έκανε την παρθενική του εμφάνιση οΤρίπιερ, ωστόσο η ομάδα της League One κατάφερε να αποκλείσει τον «πλουσιότερο» σύλλογο της Premier League.

Από την άλλη, η Λέστερ επικράτησε εύκολα 4-1 την Γουότφορντ, θέλοντας να «διατηρήσει» τον τίτλο της. Μπορεί οι γηπεδούχοι να προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό, οι «αλεπούδες» όμως… απάντησαν άμεσα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2-1.

Στα απρόοπτα του ματς, ήταν η διακοπή ρεύματος λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο οποίο οι Μπαρνς και Ομπράιτον διπλασίασαν τα τέρματα της ομάδας τους.

Η Μπρέντοφορντ είχε εύκολο έργο κόντρα στην Πορτ Βέιλ, όπου και επικράτησε με 4-1, με πρωταγωνιστή τον Εμπεουμό, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ.

Μία ακόμη έκπληξη στην βραδιά, απτέλεσε και η Κιντερμίνστερ, η οποία αν και αγωνίζεται στην 6η κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου, «υπέταξε» την Ρέτινγκ και με σκορ 2-1, πήρε την πρόκριση.

Στο ματς-ροντέο της βραδιάς, η Γουίγκαν επικράτησε 3-2 της Μπλάκμπερν, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν το νικητήριο τέρμα στο 90+4′.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα των απογευματινών αγώνων (17:00)

Πιτέρμπρο – Μπρίστολ Ρόβερς 2-1

Μπάρνσλεϊ – Μπάροου 5-4

Γουεστ Μπρόμιτς – Μπράιτον 1-1

Κούινς Παρκ Ρέιντζερς – Ρόδερχαμ Γιουνάιτεντ 0-0

Μπόρχαμ Γουντ – Γουίμπλεντον 2-0