ΓΡΑΝΑΔΑ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 1-1: Ο Πουέρτας στο 89’ στέρησε στους Καταλανούς τη νίκη

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, Γρανάδα και Μπαρτσελόνα έμειναν στο 1-1, με την κόκκινη του Γκάβι να παίζει μεγάλο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.

Την ευκαιρία να συνεχίσει την… ανάβασή της στον βαθμολογικό πίνακα έχασε η Μπαρτσελόνα, με τους Καταλανούς να μένουν στην ισοπαλία (1-1), απέναντι στην Γρανάδα εκτός έδρας.

Αστοχία και άμυνα κράτησαν στο 0 τους «μπλαουγράνα»

Με το… δεύτερο ντεμπούτο του Άλβες, με την φανέλα της Μπάρτσα, στη La Liga, ξεκίνησε η αναμέτρηση ανάμεσα στους «μπλαουγράνα» με την Γρανάδα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού, κάνοντάς τους πιο εύκολη τη ζωή και το βρήκε, μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ντε Γιόνγκ, το γκολ του Ολλανδού επιθετικού όμως, αφού πέρασε από το VAR, ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Μπάρτσα δεν φάνηκε να πτοείται από την ακύρωση του γκολ, και συνέχισε να πιέζει, χάνοντας μια ακόμη ευκαιρία, στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πάλι με τον Ντε Γιόνγκ, με τη μπάλα όμως να μην του κάνει το χατίρι στο πολύ όμορφο τελείωμα που επιχείρησε.

Όσο πέρναγαν τα λεπτά οι «μπλαουγράνα» με αιχμή του δόρατος, τους Ντε Γιόνγκ και Ντεμπελέ συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, χωρίς όμως να έχουν φαντασία στις τελικές τους πάσες, ενώ και τα τελειώματά τους όταν τους δινόταν η ευκαιρία να απειλήσουν δεν ήταν τα καλύτερα δυνατά για να ανοίξουν το σκορ.

Από την μεριά τους οι γηπεδούχοι είχαν σαν πρώτο τους μέλημα να προσέξουν την άμυνά τους, γι’ αυτό και έπαιζαν με ένα αρκετά αμυντικό σχήμα, ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις για να απειλήσει τον Τερ Στέγκεν, καταφέρνοντας να βγάλει, μια μόλις τελική προσπάθεια στην οποία αναγκάστηκε να παρέμβει ο Γερμανός κίπερ.

Το πρώτο ημίχρονο έφτασε στο τέλος του, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0, ένα σκορ αρκετά δίκαιο, καθώς οι τελικές προσπάθειες στον στόχο ήταν ελάχιστες, ενώ η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων δεν βοήθαγε στην δημιουργία ρυθμού στον αγώνα.

Έλυσε τον γόρδιο δεσμό με Ντε Γιόνγκ – Buzzer beater και ισοπαλία με Πουέρτας

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Γρανάδα να δείχνει διάθεση να πιέσει και να ψάξει τις δικές τις ευκαιρίες για γκολ, κάτι το οποίο κράτησε λίγα λεπτά, καθώς δεν άργησε να γυρίσει ξανά πίσω, περιμένοντας τους φιλοξενούμενους στην άμυνά τους.

Η Μπαρτσελόνα ότι δεν κατάφερε να πετύχει στην αρχή του πρώτου μέρους, το πέτυχε στο δεύτερο, με πρωταγωνιστές τους Ντάνι Άλβες και Λουκ Ντε Γιόνγκ. Ο Βραζιλιάνος μπακ, στην επιστροφή του σε αγώνα της La Liga, έβγαλε σέντρα πάρε-βάλε στον Ολλανδό επιθετικός, ο οποίος με κεφαλιά, έκανε το 1-0 στο 57ο λεπτό.

Ακόμα και μετά το γκολ η ροή της αναμέτρησης δεν έδειχνε να αλλάζει, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι οι οποίοι κράταγαν τη μπάλα στα πόδια τους και έδειχναν να ψάχνουν το δεύτερο γκολ, με τον ρυθμό όμως να παραμένει αρκετά χαμηλός και οι φάσεις στις δύο εστίες να είναι ελάχιστες.

Η αναμέτρηση έδειχνε να βρίσκεται στα χέρια της Μπαρτσελόνα, καθώς η Γρανάδα δεν έδειχνε ικανή να πάρει πρωτοβουλίες και να πιέσει για να φτάσει στο γκολ, η κόκκινη κάρτα του Γκάβι στο 80’ όμως άλλαξε τα δεδομένα της αναμέτρησης, καθώς έδωσε νέες ελπίδες στου γηπεδούχους για να πάρουν κάτι από μια χαμένη, μέχρι εκείνο το σημείο, αναμέτρηση.

Η κόκκινη έκανες και τους δύο προπονητές να αλλάζουν τα σχέδιά τους, ο μεν Μορένο έκανε πιο επιθετική την ομάδα του βάζοντας έναν ακόμη επιθετικό, ενώ από την άλλη ο Τσάβι αναγκάστηκε να βγάλει τον Ντεμπελέ και να βάζει έναν ακόμα μέσο.

Η αριθμητική υπεροχή και το ψυχολογικό boost που πήρε από την αποβολή του Γκάβι, έδωσαν άλλη δυναμική στους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να αξιοποιήσουν την πίεσή τους, βρίσκοντας γκολ στο 89’ με τον Πουέρτας, να γράφει το τελικό 1-1.

Γρανάδα (4-4-2): Μαξιμιάνο, Κουίνι (84’ Μπάκα), Ντίαθ (68’ Ντουάρτε), Τορέντε, Νέβα (84’ Εσκουδέρο), Πουέρτας, Μίγια, Γκοναλόνς (62’ Μοντόρο), Μάχις (68’ Κογιάδο), Σουάρεθ, Μολίνα

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Πικέ, Γκαρθία (54’ Λενγκλέ), Άλμπα, Νίκο, Μπουσκέτς, Γκάβι, Ντεμπελέ (82’ Σανθ), Χούτγκλα (61’ Εζαλζουλί), Ντε Γιόνγκ (61’ Ντε Γιόνγκ)